pátek 29. května 2020 Maxim

Koupat se dá všude, voda ale není vhodná třeba v Chrastavě nebo na Hamru

Hygienici odvolali pro rybník Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji zákaz koupání. Kvalita vody je v něm ale nadále špatná a rybník není ke koupání vhodný. Je na čtvrtém z pěti stupňů kvality vody, což představuje zdravotní riziko. Lidé by se měli po koupání důkladně osprchovat.

Zákaz koupání platil pro rybník kvůli přemnoženým sinicím od poloviny července. Aktuálně tak v Libereckém kraji není vyhlášený zákaz koupání pro žádnou rekreační vodní plochu, která je pod dohledem hygieniků.

Na stupni čtyři jsou kromě Bažantníku další tři nádrže. Od začátku sezony je na tomto stupni kvůli kolísavé kvalitě přítoku koupaliště v Chrastavě u Liberce a od konce července i Hamerské jezero na Českolipsku. Tam je důvodem horší kvality vody zvýšený výskyt sinic. Podle posledního rozboru není vhodné ke koupání ani koupaliště v Tanvaldu na Jablonecku, kde jsou překročené limity pro ukazatele fekálního znečištění.

Sinice v Novém Městě i na Mácháči

Na stupni tři jsou kvůli zvýšenému výskytu sinic Máchovo jezero a koupaliště v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. Zdravotní problémy po koupání mohou mít hlavně citliví jedinci, k nimž patří děti, těhotné ženy nebo alergici. Mírně zhoršenou kvalitu, což obvykle značí snížená průhlednost, je na koupalištích ve Sloupu v Čechách, Nedamově u Dubé na Českolipsku, Zákupech, Českém Dubu a na liberecké přehradě.

Hygienici v létě odebírali vzorky i z vodních ploch, které sice běžně nesledují, kde se ale lidé také koupají. Nevhodné ke koupání jsou podle rozborů kvůli přemnoženým sinicím Chrastenský rybník, Malý Písečák, Horka a Dubice II.

Autoři | Foto Obec Hamr na Jezeře

Štítky rekreace, zdraví, koupaliště, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.