Řadu míst, která dýchají historií, lze navštívit při cestách Libereckým krajem. Jedním z nich jsou i trosky gotického hradu Štěpanice, jenž stával na skalnatém ostrohu při dnešní silnici mezi Jilemnicí a Beneckem.
První písemná zmínka o tomto sídle pochází již z roku 1304. Skládal se ze dvou částí, horního a dolního hradu. V zadní části toho horního se nacházel palác, ze kterého se dochovala značná část přízemí. Dolní hrad pak měl především výrobní a provozní funkci. Při nedávném archeologickém průzkumu byla odkryta část obvodu věže, poškozené odstřelem v 18. století a později zřícené.
Zakladatelem hradu byl Jindřich Jan z Valdštejna, který podle Balbínovy kroniky vládl zdejší oblasti již v roce 1254. Tento údaj ostatně potvrzují i archeologické nálezy na hradě. Období největšího rozkvětu hradu trvalo od poloviny 14. do konce 15. století, kdy se v okolí rozvíjela těžba rud a zlata a hrad byl jejím ústředním zpracovatelským střediskem. Počátkem 16. století však přestal sloužit jako obytné sídlo, chátral a roku 1543 se už připomíná jako pustý.