čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Česká Lípa chce v areálu radnice zachytávat dešťovou vodu

Česká Lípa chce v areálu radnice zachytávat dešťovou vodu a používat ji k zalévání a úklidu. Na zachycování vody chce radnice žádat dotaci z programu Libereckého kraje. Je to další z opatření proti suchu, které v posledních letech trápí nejen Českou Lípu, ale i celou republiku. V České Lípě už proto třeba letos přestali sekat trávu kolem stromů. Tráva se také seče na výšku deseti centimetrů místo čtyř a keře radnice nechává ořezávat jen v místech, kde je to nutné.

„Chceme na dvůr mezi budovami městského úřadu umístit zařízení, které by umožňovalo jímat, čistit a přečerpávat dešťovou vodu tak, aby se dala používat na zalévání a k úklidu. V době, kdy je vody málo, jsou zrovna toto činnosti, u kterých se dá pitná voda nahradit upravenou dešťovou," uvedl místostarosta Martin Brož (ANO). Vítězný dodavatel bude muset zařízení nejen dodat a namontovat, ale také zajistit napojení na stávající dešťové svody, vybudovat odběrové místo a zajistit všechny souhlasy a povolení.

„Jedná se o pilotní projekt, uvidíme, jak bude v praxi fungovat. Zatím totiž s podobnými projekty příliš zkušeností není. Pokud se systém v praxi osvědčí, máme v plánu do budoucna v podobných projektech pokračovat," řekla starostka Jitka Volfová (ANO). Zadání veřejné zakázky už schválili radní. „V letošním roce chceme zakázku vysoutěžit, potřebné finanční prostředky zařadíme do návrhu rozpočtu na rok 2020. Hotovo bychom chtěli mít do dubna," dodala starostka.

Na podporu podobných projektů zřídil Liberecký kraj nový dotační program. V letošním roce v něm bylo šest milionů korun, na příští rok počítá se dvěma miliony. Další peníze ale přidá z přebytku hospodaření. „Cílem programu je také zakládání a obnova přirozených vodních prvků, žadatelé mohou získat peníze na vybudování nových tůní či mokřadů, revitalizaci toků či zpomalení odtoku vody z krajiny. Srážkový propad v uplynulých pěti letech činil v Libereckém kraji průměrně 757 milimetrů, a byl tak nejvyšší v republice," řekl krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

Autoři | Foto Město Česká Lípa

Štítky voda, počasí, sucho, Česká Lípa, dešťová voda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.