Před pražskou Betlémskou kaplí se objevilo zvláštní zařízení. Jde o pítko, které ze střechy kaple svádí a filtruje dešťovou vodu. Lidí se pak z něj mohou napít. Filtrační zařízení je z dílny libereckého vědce Jakuba Hrůzy, samotné pítko pak navrhl Richard Loskot, který vede ateliér na Fakultě umění a architektury. Celá akce je pak součástí výstavy Za pravdu, která připomíná 650 let od narození mistra Jana Husa.
Déšť ze střechy kaple běžně stéká do kanalizace. Loskot ji chtěl znovu využít. „Aby se lidé osvěžili a aby jim osvěžení na tomto symbolickém místě připomnělo odkaz nejznámějšího českého reformátora,“ vysvětlila mluvčí univerzity Barbora Jónová.
To je právě smyslem celé výstavy Za pravdu, kterou pořádá několik institucí včetně liberecké univerzity. „Pravdu nechápeme jako přesné a jediné správné tvrzení, ale jako rámec, na kterém jsme se dohodli v diskusi. Můžeme tak říct, že pravdu chápeme jako právo. Ta slova jsou si blízká. Právě mistr Jan Hus obhajoval nejen z kazatelny této kaple pravdu, že každý má právo rozumět Písmu svatému. A právo na vodu má podle mě také každý, i když ne každý k ní má přístup,“ říká Richard Loskot.
Spolu se skupinou umělců, architektů a techniků nazvanou UAII proto vymyslel projekt Voda pro tebe – pítko, které dešťovou vodu svedenou ze střechy Betlémské kaple filtruje na pitnou.
A právě v tom je propojení vědy a umění, součást pítka je i filtrační zařízení – nanomembrána, která dokáže dešťovou či odpadní vodu přeměnit na pitnou. Liberecký vědec Jakub Hrůza ji vymyslel už před třemi lety. „Membrána vyvíjená pracovníky iNTECu, dnes už používaná v provozu k čištění odpadních vod, dokáže z vody účinně odstranit jak nečistoty, tak bakterie a další nebezpečné látky,“ dodala mluvčí.