Zoo Liberec získala poprvé ve své stopatnáctileté historii do své expozice rajku královskou a zoborožce temného. Jedná se o velice zajímavé ptačí druhy, které jsou v zoologických zahradách k vidění pouze zřídka. Oba druhy mohou návštěvníci spatřit v horním patře pavilonu tropů, které bylo i pro účely jejich chovu nedávno rekonstruováno.
V tomto týdnu se skladba zvířat v nejstarší zoo v Čechách rozrostla o nové, zcela unikátní ptačí druhy. Konkrétně jde o samce rajky královské a chovný pár zoborožců temných. Všichni jedinci našli svůj nový domov v horním patře pavilonu tropů, kde doplnili jedinečnou libereckou kolekci ptactva z oblasti jihovýchodní Asie.
Rajka obývá společnou expozici s párem korunáčů Sclaterových, samce a samici zoborožců temných mohou návštěvníci spatřit v největší samostatné voliéře s umělým vodopádem. „Jedná se o taxony náročné na chov, které sev tuzemských zahradách téměř nevyskytují. Rajku královskou chová v Čechách pouze Zoo Děčín a zoborožce temné jen Zoo Zlín – Lešná, odkud k nám přicestoval i náš chovný pár,“ dodává Jan Hanel, zoolog a kurátor ptactva v Zoo Liberec. Liberecká zoo pevně doufá, že se ji oba druhy podaří v budoucnu rozmnožit a posílit tím zatím velmi málo početnou populaci chovanou v lidské péči v zoologických zahradách.
„V celé Evropě (v rámci zoologických zahrad a akvárií sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrad EAZA) jsou aktuálně pouze 4 zoologické zahrady zapojené do chovu acelková populace rajek královských v zahradách čítá jen 11 samců a 8 samic. Zoborožce temné v Evropě chová celkem 22 zoologických zahrad (25 samců a 23 samic),“ dodal Hanel.
Rajka královská je nejmenším a zároveň nejpestřeji zbarveným pěvcem z čeledi rajkovití. Tato ptačí čeleď se vyskytuje pouze v deštných lesích na Nové Guineji a přilehlých ostrovech. Je u ní velmi výrazná pohlavní dvojtvárnost, kdy jsou samci pestře zbarvení, zatímco samice mají nenápadné šedohnědé opeření. Samci rajky královské mají červenou hlavu a křídla, bílé břicho a nápadně modré končetiny. Místo klasických širokých ocasních per vedou z ocasu dvě zelená prodloužená úzká pírka zakončená „bambulkou“.
„Pro rajky je typické impozantní namlouvání na tokaništích, kde se několik samců snaží zaujmout samičku zpěvem a tanci, při kterých ukazují své výrazně zbarvené peří. Během námluv samec rajky královské načepýří peří na břiše a kývá ocasními pery. Pokud samici zaujme, dovolí mu se s ní pářit, tím však jejich krátký vztah končí. Sameček se brzy začne dvořit dalším samičkám. Oplodněná samička si sama staví hnízdo a posléze inkubuje vejce astará se o mláďata,“ popisuje jejich typickou etologii Jan Hanel.
V přírodě se rajky živí především plody z tropických stromů a jako doplněk stravy jim slouží hmyz.
Zoborožec temný, též zvaný guinejský, patří se svojí délkou těla 65–85 cm mezi největší zoborožce na světě. Vyskytuje se v deštných lesích východní Indonésie, na Nové Guineji a přilehlých ostrovech (např. Šalamounovy ostrovy). I u tohoto druhu je na první pohled patrná pohlavní dvojtvárnost mezi samcem a samicí. Samec má větší zobák a zlatožlutě opeřený krk a hlavu, samice je celá černá.
„Jedná se o velký druh zajímavě zbarveného zoborožce. Neobvyklý je i hlasitý zvuk jejich křídel v letu,“ doplňuje Jan Hanel.
Stejně jako pro další druhy zoborožců je i pro zoborožce temného typické zazdívání samicesamcem v dutině stromu v období hnízdění. Jako stavební materiál používá směs slin a jílu. Ponechá jí pouze malý otvor, kudy samici nabízí potravu. Samice zde vydrží zazděná čtyři měsíce, dokud nejsou mláďata schopná letu.
Zoborožec patří mezi všežravé ptáky. V jeho jídelníčku kromě ovocných plodů a bobulí nechybíani bezobratlí živočichové a drobní obratlovci.