V Česku bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát až čtrnáctkrát za století. Naposledy byl pozorovatelný v květnu 2016, další reprízu bude mít v listopadu 2032. Letošní přesun Merkuru před slunečním diskem bude trvat přes pět hodin a z území České republiky ho bude v případě jasného počasí možné pozorovat zhruba od půl druhé odpoledne. Ke sledování je vedle příznivého počasí potřeba i dalekohled uzpůsobený k pozorování Slunce.
Odborníci doporučují návštěvu hvězdáren kvůli tomu, aby si lidé při nechráněném pohledu na Slunce s Merkurem nepoškodili zrak.
Mimořádný přírodní jev vzniká tehdy, pokud se seřadí Země, Merkur a Slunce do jedné přímky. „Z našeho území bude v případě jasného počasí možno pozorovat první polovinu tranzitu. Ten začíná nevysoko nad obzorem takzvaným prvním kontaktem s východním okrajem slunečního kotouče ve 13 hodin a 35 minut," uvedla Dominika Šimoňaková z Planetária Praha a doplnila, že maximální fáze přechodu nastane 20 minut po čtvrté hodině odpoledne, ale kvůli západu Slunce bude už prakticky nepozorovatelná.