pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

První polistopadový primátor Jiří Drda obdrží Medaili města Liberce

Současný primátor Jaroslav Zámečník předá Medaili města Liberce svému prvním polistopadovému předchůdci Jiřímu Drdovi. Slavnostní akt proběhne v úterý. Medaili spolu s Drdou obdrží také doktor veterinární medicíny Oldřich Matouch.

Drda byl v čele Liberce osm let. Jeho ocenění navrhl právě současný primátor Zámečník. Druhým laureátem je světově uznávaný odborník, doktor veterinární medicíny Oldřich Matouch. Jeho ocenění navrhla Kamila Podrápská.

Ing. Jiří Drda (*1947)

narozen v Praze, primátor města v letech 1990 – 1998. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze a poté působil jako projektant. Po roce 1989 vstoupil do politiky. Občanské fórum ho v roce 1990 nominovalo na post primátora města Liberec, který převzal po Jiřím Moulisovi a vykonával ho až do roku 1998. Řadovým zastupitelem města byl zvolen ještě i v komunálních volbách v roce 1998, kdy už působil v Poslanecké sněmovně PČR.

MVDr. Oldřich Matouch, CSc. (*1943)

narozen v České Skalici, byl dlouholetým ředitelem Státního veterinárního ústavu v Liberci a zakládajícím členem Národní referenční laboratoře pro vzteklinu. Svou odbornou činnost zaměřil od 80. let minulého století na potírání vztekliny v bývalém Československu. Zasloužil se o vymýcení vztekliny u lišek v ČR za použití požerových návnad s kapslemi vakcinační látky (orální antirabické vakcíny Lysvulpen). K vývoji, přípravě, testování a výrobě této vakcíny navíc sám výrazně přispěl. Jeho unikátní metoda vedla k vymýcení této životu nebezpečné nemoci na celém území republiky. Program orální vakcinace,  mezi jehož hlavní iniciátory dr. Matouch patřil, byl spuštěn v roce 1989 a ukončen v roce 2009. Poslední případ vztekliny u lišky byl zaznamenán před více než 14 lety (v dubnu 2002). Od roku 2004 má ČR od OIE oficiálně mezinárodní status země prosté této nákazy. I díky tomu je mezinárodně uznávaným odborníkem, který se úspěšně podílel na potírání vztekliny v Polsku či v Rumunsku. Za svou dlouholetou odbornou i osvětovou činnost byl jako první občan ČR vyznamenán na kongresu Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE), v Paříži, kde převzal v květnu 2016 hlavní cenu.

Autoři | Foto archiv Jiřího Drdy

Štítky Jiří Drda, politik, primátor, medaile města Liberce

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.