úterý 10. prosince 2019 Julie

Z necelé pětistovky 720 korun. Liberec se chystá zvýšit poplatek za odpady

Stotisícový Liberec se chystá zvýšit roční poplatek za likvidaci komunálního odpadu od příštího roku ze 492 na 720 korun na osobu. Vyplývá to z návrhu novely vyhlášky, kterou vedení radnice poslalo na vědomí svému jedinému městskému obvodu - Vratislavicím nad Nisou.

Náměstek libereckého primátora Zbyněk Karban (ANO) řekl, že novelou vyhlášky se budou radní zabývat příští týden a zastupitelstvo na konci listopadu. Jedním z důvodů zdražení jsou podle něj rostoucí náklady, poplatek za odpad se v Liberci naposledy zvyšoval v roce 2006. „Za ty roky šly ceny nahoru a naše výdaje za odpady neustále rostou," uvedl Karban.

Město od obyvatel ročně vybere na poplatcích za odpady zhruba 44 milionů korun, doplatek města od roku 2010 ale stoupl za tu dobu na dvojnásobek z deseti na 20 milionů korun. Zatímco v roce 2010 stál sběr a svoz netříděného komunálního odpadu v krajském městě 54,3 milionu korun, loni to bylo už 64,4 milionu.

V Libereckém kraji více peněz za likvidaci odpadu zaplatí od příštího roku obyvatelé Semil. Tamní zastupitelé schválili tento týden zvýšení poplatku z 500 na 600 korun za rok. Důvody jsou obdobné jako v Liberci. „Nechceme, aby veškerou tíži nákladů na likvidaci odpadu neslo město," řekla starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily). Naposledy se poplatek za odpad zvyšoval v Semilech roce 2005, náklady na jeho svoz a likvidaci se přitom stále zvyšují, dodala starostka.

Štítky odpady, peníze, Liberec, popelnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.