neděle 15. prosince 2019 Radana

Kontrola olivových olejů odhalila, že každý třetí výrobek neodpovídá kvalitě extra panenský

Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se zaměřili na kontrolu olivových olejů. A jak se ukázalo, hned u třetiny výrobků došlo ke klamání spotřebitele.

Kontrolou prošlo celkem 28 různých olivových olejů. „Každý třetí výrobek nevyhověl označení extra panenský. V těchto případech se jednalo o oleje nižší kategorie,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Ze všech vzorků celkem 9 olejů dovážených z různých zemí neodpovídalo označení extra panenský. Tím ale došlo ke klamání tuzemských spotřebitelů. „Ve čtyřech případech se jednalo o oleje z Řecka, dva vzorky pocházely ze Španělska, jeden z Itálie a 2 byly označeny zemí původu EU,“ komentoval Kopřiva.

Dlouhodobě kontroly prokazují, že do Česka se poměrně často dováží olivové oleje, které ale neodpovídají kategorii uvedené na obalu. Inspektoři nařídili prodejcům stáhnout nevyhovující šarže a zároveň zahájili správní řízení o uložení pokuty.

Označení extra panenský nesplňovaly tyto oleje: Vasco da Gama extra panenský olivový olej jednodruhový, la masia extra virgin olive oil, Primadonna extra panenský olivový olej Delicato, Hermes Premium extra panenský olivový olej, Franz Josef Exlusive Crete extra panenský olivový olej, El Nostra extra panenský olivový olej a Extra panenský olivový olej Monini Delicato.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto pixabay.com

Štítky olivový olej, olej, SZPI, inspekce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.