Aktuálně

Atraktivní, ale těžký los pro Jablonec. Ve čtvrtfinále poháru přivítá Slavii více...

Tygři ustáli nápor Třince a vrátili se na druhé místo tabulky více...

Při požáru zachránil liberecký hasič Roman Kostelňák dítě, dostal medaili HZS více...

Dívenka nastoupila v Jablonci cestou na hudebku do špatného autobusu, pomohli strážníci více...

Čeká nás zatažený víkend s přeháňkami. Teploty půjdou nahoru více...

Policie zná příčinu diskotéky na Bílém Kameni. Šlo o závadu na mrazícím zařízení více...

Asfaltové hřiště na Králově Háji čeká proměna. Nadchnout má děti i jejich dozor více...

Prales na Ještědu se rozroste o 4,5 hektaru. Spolek vyjde výkup na milion více...

Pohotovosti převezmou zdravotní pojišťovny. O všechny v kraji ale nestojí více...

Z chátrající vily znovu secesní skvost. V Jablonci opravili dům v Korejské ulici

Autoři | Foto Liberecký kraj

Roky chátrala, nyní je ale opět ve formě. Řeč je o secesní vile z roku 1908, kterou najdete v jablonecké Korejské ulici. Proměnou prošla jak fasáda, tak i střecha a okna s dveřmi.

Jedná se o dům vybudovaný v duchu geometrické secese na základě projektu významného jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Investorem domu byl jablonecký exportér Hiller Jewnin.

Secesní Jablonec

Jablonec je secesní architekturou proslulý. „Reprezentativní ukázkou je právě dům projektanta Hemmricha. Liberecký kraj podpořil v Jablonci nad Nisou také obnovu zcela výjimečného secesního kostela Povýšení svatého kříže, který se stal Památkou roku Libereckého kraje za rok 2018. Jablonecká secese si zkrátka zaslouží pozornost,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Právě Liberecký kraj totiž na obnovu vily přispěl Opravy domu byly rozděleny do tří částí. V první etapě, která se uskutečnila vloni, došlo k obnově čelní, to jest severní strany domu i se zdobnými prvky. Letos se opravy dočkaly východní a západní strana domu. Repasí prošly domovní dveře a okna, střecha získala nové oplechování a okapy.

Současně s ní byla provedena repase vchodových dveří, oken, oplechování a výměna okapů. V roce 2020 čeká renovaci ještě jižní strana domu.

„Jsme velmi rádi, že nákladnou, ale potřebnou obnovu též finančně podpořil ze svého dotačního fondu Liberecký kraj. Tato kulturní památka v památkové zóně města si to bezesporu zaslouží,“ dodala Jarmila Picková za Společenství vlastníků.

Hodnocení článku je 44 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky secese, jablonec, vila, Liberecký kraj, dům, Jablonec nad Nisou, okno, Květa Vinklátová

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.