Po více než patnácti letech se čeští hasiči převléknou do nových uniforem. Návrh pracovních stejnokrojů vznikl na liberecké univerzitě i s prvními vzorky, pokud se bude hasičům líbit, převlékat by se měli od roku 2022.
Nová uniforma se netýká stejnokroje, ve kterém hasiči zasahují, ale takzvaného Stejnokroje II, tedy uniformy, kterou hasiči nosí v kancelářích, na stanicích, nebo na operačních střediscích. Právě ta se už patnáct let nezměnila.
Zadání pro nový stejnokroj bylo, že má být pohodlný, přesto z odolného materiálu, nemačkavý a nenáročný na údržbu. Do návrhu se pustili Zuzana Veselá a Ondřej Ludín z liberecké textilní fakulty.
„Hledali jsme v české i československé historii a také současnosti. Zajímalo nás řešení a zpracování stejnokrojů a pracovních oděvů u zahraničních sborů a celkový vzhled hasičských pracovních uniforem ve světě. Výtvarně byla přenesena do současnosti jednoduchá, postavě přirozená silueta z uniforem prvorepublikových hasičů,“ říká spoluautorka návrhu Zuzana Veselá z katedry designu.
Autoři se snažili reflektovat požadavky na současný moderní oděv se střihovým řešením přirozené linie ramen, pasu a boků v lidských proporcích. „Oděvy jsou spolu tvarem v harmonii se siluetou pánskou, tak i dámskou. Střihové řešení oděvů je na takzvanou polopřiléhavou siluetu. Ta zaručuje volnost přirozeného pohybu a celkovou dobrou ergonomii. Řád a hrdost se nám výtvarně pojila s přímým držením těla,“ doplnil Ondřej Ludín.
Oba nejprve vytvořili návrhy a u hasičů se setkali s pozitivním přijetím. „Fakulta textilní TUL splnila dané zadání nad očekávání dobře, a věříme, že spolupráce s fakultou bude i nadále pokračovat až do úspěšného zavedení nového stejnokroje,“ řekl Martin Kučera, ředitel odboru provozního a správy majetku Generálního ředitelství hasičů.
V první fázi by chtěli hasiči nechat vyrobit tři sta kusů uniforem, které budou testovat. „Pro nás bude důležitá zpětná vazba po nějaké době nošení. Budeme tak schopni doladit uniformy i po stránce každodenní funkčnosti do všech detailů. A to zejména v množství, uložení a hloubce kapes i délce a šířce jednotlivých částí oděvů. Po určité době je nutné se opět sejít a vyhodnotit jednotlivé detaily, než by se celkově přešatilo,“ vysvětlila Veselá.
Pokud vše dobře půjde, hasiči by nové uniformy mohli začít nosit od roku 2022.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Jako návrh, který se nepodařil o.k. To se může stát...ale tohle asi nikdo nemůže myslet vážně.