Rok se s rokem sešel a letos završíme druhou dekádu 21. století. Jaký bude tento rok z hlediska spotřebitele? Na co nového se může těšit a čeho se má obávat? dTest připravil výběr změn zákonů, poplatků a daní dopadajících přímo na spotřebitele, které buď právě nastaly, nebo které očekáváme později v roce 2020.
Začneme tím horším, tedy tím, co od 1. ledna 2020 zdražilo. „Je to například zdvojnásobení poplatku za vklad do katastru nemovitostí na 2000 korun, vyšší je také zdanění cigaret, alkoholu nebo hazardu. Nově se nyní zdaňují výhry nad jeden milión korun v loteriích, sázkových hrách nebo v ruletě. Daň činí 15 %. Zvýšily se i některé ceny služeb České pošty,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Česká pošta navíc od 1. února 2020 zavede takzvané dvourychlostní doručování listovních zásilek. „Rychlejší“ dopisy, s vylepenou známkou se symbolem „A“ (ta zdraží o sedm korun na 26), budou muset být viditelně označené „D+1“. „Pomalejší“ dopisy se známkou se symbolem „B“ za cenu 19 korun budou doručovány zpravidla dva pracovní dny po podání.
A nyní již k tomu, z hlediska spotřebitele, pozitivnímu. Od 1. května 2020 dojde ke snížení DPH na 10 % třeba u vodného a stočného, kadeřnických a holičských služeb, knih, e-knih a audioknih, stravovacích služeb a podávání nealkoholických nápojů a točeného piva. Dále i v případě mytí oken prováděného v domácnostech, domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany, drobných oprav nebo úprav obuvi, oděvů nebo jízdních kol. Snížení DPH se může (ale nemusí) projevit ve snížení cen pro spotřebitele.
Pro zákazníky využívající služby elektronických komunikací (mobily, pevné linky, kabelové a satelitní televize, připojení k internetu a podobně) je důležité, že na konci loňského roku byla přijata novela zákona o elektronických komunikacích. „Pravidla účinná od dubna 2020 podstatně zrychlí proces změny operátora a sníží smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou,“ říká Hekšová a vysvětluje: „Při změně operátora již spotřebitel nebude muset obcházet oba operátory, ale celý proces změny vyřídí nový, přejímající operátor. Tato významná zlepšení postavení zákazníků se budou vztahovat na všechny smlouvy, tedy i na smlouvy uzavřené před nabytím účinnosti této novely.“
V budoucnu se může také podstatně zlepšit způsob komunikace se státní správou. A to díky zákonu o právu na digitální služby, jehož přijetí se dá očekávat v průběhu roku 2020. Pokud zákon vstoupí v platnost, bude mít vláda další rok na zveřejnění harmonogramu digitalizace a úřady poté čtyři roky na to, aby své agendy, uvedené v katalogu služeb, digitalizovali. Zákon bude garantovat právo jednotlivců komunikovat s úřady pouze elektronicky a zbaví je povinnosti prokazovat svá práva a povinnosti veřejnými listinami (např. různými výpisy z registrů), když zakotví princip „obíhají data, nikoliv lidé“. Nepodnikajícím osobám zákon ponechá právo nepoužívat elektronický způsob komunikace.
V nekončícím boji proti energetickým šmejdům se chystá důležitá novela energetického zákona, která by měla upravit zprostředkovatelskou činnost v energetice jako nový druh licencovaného podnikání. Licenci bude udělovat a zprostředkovatele registrovat Energetický regulační úřad. Zákon dále spotřebitelům poskytne možnost bez postihu vypovědět uzavřenou smlouvu, pokud byla sjednána prostřednictvím zprostředkovatele nebo na základě jednání osoby, která nemá oprávnění k činnosti zprostředkovatele. Lhůta pro výpověď bude shodná jako v případě smluv uzavíraných třeba při podomním prodeji. Tedy běží ode dne uzavření smlouvy do patnáctého dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu novým dodavatelem, což může činit i několik měsíců.
„Pozorně sledujeme také vývoj v oblasti hromadných žalob, které se mohou stát důležitým nástrojem ochrany práv českých spotřebitelů. Legislativní rada vlády na konci loňského roku doporučila vládě ke schválení návrh zákona o hromadných řízeních, což je důležitým předpokladem jeho další cesty zákonodárným procesem v roce 2020. Zákon o hromadných řízeních může posílit postavení spotřebitelů při uplatňování jejich stejných nebo obdobných nároků u soudu,“ uvádí Eduarda Hekšová.
Spotřebitelé by také neměli zapomenout na probíhající proces přechodu pozemního televizního vysílání z DVB-T na standard DVB-T2/HEVC, který bude dokončen v červnu 2020. Poté již nebude možné naladit vysílání v původním formátu nikde na našem území. Přesná data lze nalézt na webové stránce www.televizezadarmo.cz, kterou provozuje Ministerstvo průmyslu a obchoduPro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.