pátek 28. února 2020 Lumír

Žádné léky a denně hodinová procházka. To je recept Marie Astlové, která oslavila stovku

Liberec má další stoletou občanku. Stala se jí Marie Astlová, která stovku oslavila ve čtvrtek 6. února. Sto a víc tak je v Liberci už sedmi lidem.

Právě Marie Astlová žije posledních dvacet let sama v panelákovém bytě na Broumovské, před tím jste ji mohli potkávat jako obyvatelku horního centra města. Ani ve sto letech nepotřebuje žádnou asistenci. Pouze hůř slyší. A její recept na stovku? „Nikdy jsem nebrala žádné léky, chodím denně hodinu pěšky a nedělám nic moc extra, žiju tak, aby mě to bavilo,“ říká oslavenkyně Marie Astlová.

Do Liberce přišla její rodina po válce v roce 1946 z Jičína. nejprve pracovala v Prádelnách a čistírnách a poté byla účetní v bance Slavie. Její manžel tam byl úředníkem. 

Marie Astlová má dobrou paměť, talent na čísla a v oblibě má hudbu. Ještě před pěti lety jezdila s rodinou na operu do Prahy. I proto jí primátor Zámečník nabídl místa na opeře v primátorské lóži. 

V poslední době stoleté obyvatelce znepříjemnila život oprava výtahu. Měsíc tak musela chodit po svých dvakrát denně sedm pater na horu a dolů. „Měla jsem židle v mezipatrech, abych si občas odpočinula,“ říká s úsměvem.

Nadále také vaří, každou sobotu vaří oběd pro celou rodinu. „Je to už tradice,“ vysvětluje s tím, že má čtyři vnoučata a sedm pravnoučat.

Století Liberečáci

V Liberci žijí čtyři století a tři stojednaletí občané. Nejstarší občankou je 101 letá paní, která stále žije v místě svého bydliště. Ze sedmi sto a víceletých jubilantů letošního roku je jeden muž a šest žen.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky Liberec, sto let, marie astlová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.