neděle 12. července 2020 Bořek

Konflikt mezi státem a Harrachovem by se mohl vyřešit smírem

Harrachov na Jablonecku chce vyřešit smírem soudní spor se státem, který po něm požaduje skoro 19 milionů korun. Jde o pozůstatek privatizace Crystalexu z počátku 90. let. Nevyřešené zůstává vlastnické právo ke třem bytovým domům na Klondajku s 26 byty, k polovině Panského domu a k největší sbírce skla v ČR. Novinářům to řekl místostarosta města Tomáš Vašíček.

Jednání potvrdilo i ministerstvo financí (MF). „Mezi MF a městem probíhá zatím neformální komunikace o možnostech narovnání, konkrétní návrh zatím není na stole," uvedl za ministerstvo Jakub Vintrlík.

Pozůstatky této privatizace působí městu s 1300 obyvateli problémy řadu let. V roce 2010 po rozhodnutí Vrchního soudu dokonce hrozilo, že bude muset zaplatit 100 milionů korun. Soud tehdy dospěl k závěru, že radnice v roce 1993 převzala spolu s rozestavěnými domy, sbírkou skla a sklářským muzeem i závazek 16,8 milionu, který se postupně úroky a penále zvýšil na 100 milionů. Radnice od začátku tuto pohledávku vymáhanou soukromou firmou zpochybňovala a u soudů nakonec uspěla, platit nemusela nic.

Aktuálně si podle Vašíčka stát nárokuje vlastnictví 26 bytů na Klondajku. „Z toho titulu, že poskytlo jakési ručení za nějaké plnění, neexistující dluh z doby privatizace," řekl. Podle něj nechtějí nechávat několik let v nejistotě nájemníky městských domů než by definitivně rozhodl soud. Radnice se navíc obává, že pokud spor prohraje, nájemníci si nebudou schopni koupit byty za tržní cenu. Podle vedení radnice se byty v tomto rekreačním středisku prodávají za více než čtyři miliony korun.

V městských bytech na Klondajku bydlí podle místostarosty senioři, invalidní důchodci a rodiny. Proto podle něj preferují dohodu. Řešením by podle Vašíčka mohlo být, pokud by si nájemníci byty odkoupili a vybrané peníze město použilo k uzavření smíru se státem. Vašíček odhaduje cenu za byt podle velikosti od 700.000 po 1,2 milionu Kč. Podle něj s tím souhlasí nájemníci 22 z 26 bytů. Skutečnou hodnotu bytů by měl stanovit posudek, který si nechává město zpracovat a který by měl zohlednit i špatný stav domů.

Podle Vašíčka bude město chtít v rámci dohody se státem vyřešit i vlastnictví poloviny Panského domu a také sbírky skla nevyčíslitelné hodnoty, jež mapuje více než 300 let výroby skla v Harrachově. Sbírka patří městu, které ji dalo do správy místní sklárně Novosad. Spor kvůli sbírce vedl stát i s touto sklářskou firmou. „Dle posledního rozhodnutí Okresního soudu v Semilech tak byla žaloba vůči Novosad a syn zamítnuta, což znamená, že nemá povinnost ji (sbírku) vydat ministerstvu financí, a my se stále cítíme jako vlastnicí," dodal Vašíček.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto město Harrachov

Štítky správa, soud, sklo, byty, Harrachov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.