Tržby průmyslových podniků v Libereckém kraji v prvním čtvrtletí letošního roku klesly o 8,9 procenta. Podle předběžných informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) utržily firmy přes 40 miliard korun. Propad tržeb zaznamenali statistici ve všech krajích s výjimkou Prahy a Královéhradeckého kraje. Hlavním důvodem bylo omezení nebo zastavení výroby v souvislosti s opatřeními, která měla zpomalit šíření nového koronaviru.
Celkově utržily průmyslové podniky s více než stovkou zaměstnanců v Česku za první tři měsíce letošního roku 927,228 miliardy korun, což je o 3,7 procenta méně než ve stejném období loňského roku. Větší propad tržeb než v Libereckém kraji postihl jen průmyslové firmy v Plzeňském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.
Hlavním důvodem propadu tržeb bylo výrazné omezení výroby v souvislosti s koronavirovými opatřeními v březnu. Zejména dodavatelé dílů pro automobilový průmysl, kteří jsou v Libereckém kraji dominantním zaměstnavatelem, omezili a mnozí zcela zastavili výrobní linky. Propad tržeb bude podle analytiků pokračovat i v dalším čtvrtletí, protože řada firem ani v červenci ještě nejede naplno.
Výraznější propad tržeb v prvním čtvrtletí zaznamenali statistici v Libereckém kraji jen v krizovém roce 2009. Tehdy klesly tržby průmyslu o 15,7 procenta. Propad tržeb postihl průmyslovou výrobu v kraji také v prvních měsících v letech 2013 a 2016, zdaleka ale nebyl tak výrazný.
Navzdory propadu tržeb mzdy v průmyslových podnicích v Libereckém kraji i v prvních třech měsících letošního roku rostly. Průměrná hrubá mzda v průmyslu dosáhla 35.667 korun, což představuje v meziročním srovnání zvýšení o 2,7 procenta. Vyšší mzdy vyplácely jen podniky v Praze, středních Čechách, Ústeckém a Plzeňském kraji. Růst mezd v kraji byl pod celostátním průměrem. Průměrná mzda v průmyslu v prvním čtvrtletí vzrostla v Česku o 5,6 procenta na 36.731 korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.