pondělí 21. září 2020 Matouš

Na náměstí v Liberci je čtyřmetrová plastika ze skla a železa od Jiřího Pačinka

Nároží u radnice v Liberci ode dneška zdobí čtyřmetrová plastika Sublima ze skla a železa. Bude tam rok. Vytvořili ji skláři z ateliéru výtvarníka Jiřího Pačinka a řemeslníci firmy Kovovýroba - Beránek, řekl manažer ateliéru Pačinek Glass David Sobotka.

„Je to ukázka našeho partnerství s kolegy z fochu železného," uvedl Sobotka. Plastika je podle něj vytvořená z 950 kilogramů železa a 680 kilogramů skla. Na výšku má asi čtyři metry a složená je ze zhruba 300 částí. „Od těch nejmenších, což jsou kuličky o průměru dejme tomu 15 centimetrů, až po nejdelší části, které mají třeba 1,5 metru," řekl Sobotka.

Lidé mají použít fantazii

Podle něj je na fantazii každého, co si pod Sublimou představí. „Nemá to žádný hluboký filozofický podtext, ale hovoříme o tom, že v podstatě se jedná o vzduch, který vytryskl z píšťal sklářů, zhmotnil se v azurovém skle a zaplnil křišťálové údolí," uvedl. Tomu odpovídá i barva plastiky, ve spodní částí je tmavě modré kobaltové barvy, což má odpovídat perlení vzduchu nebo bublin ve vodě. „A čím výše, tím jsou komponenty azurovější, světle modřejší, až to graduje do křišťálu," dodal Sobotka.

Umělecká díla různých autorů se na nároží u radnice v horním centru stotisícového města střídají od roku 2005, obvykle tam jsou vystavená rok. První byla Židle sochařky Magdaleny Jetelové. Některé sochy v Liberci zůstaly natrvalo. Sem patří dřevění ptáci, kteří jsou u vchodu do liberecké zoo. Na rohu náměstí seděl i zbloudilý Marťan Jaroslava Róny, který je nyní na vrcholu Ještědu. Bylo tam i sousoší tří koček od liberecké výtvarnice Martiny Klouzové-Niubo, jež je nyní u vodotrysků u obchodního centra Plaza nedaleko radnice. Před Sublimou tam byly čtyři bronzové sochy Olbrama Zoubka.

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky výtvarné, správa, sklo, Liberec, Jiří Pačinek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Miluše Petričková

Je nádherná

pátek, 4. září 2020, 07:28

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.