Na silnicích přibývá v těchto dnech případů sražené zvěře. Sklizená, na krátko střižená pole, nedostatek přirozeného úkrytu, mlhy a snížená viditelnost spolu s migrací zvěře a pohybem lidí v přírodě si vybírá svou každoroční daň. Motoristé by právě teď měli při jízdě autem věnovat zvýšenou pozornost i tomu, co se děje u krajnice.
„Pokud se stanete účastníky nehody způsobené střetem se zvěří, zcela určitě informujte přímo z místa Policii ČR na lince 158,“ uvedl šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.
Pracovníky záchranné stanice informovali o sražené srně u Kozolup na Plzeňsku z operačního střediska hasičů. Dospělá srna s komplikovanou otevřenou frakturou předního běhu, s nevratným poraněním páteře, četnými povrchovými i vnitřními zraněními musela u plotu zahrady v poli pod silnicí ležet už několik hodin.
„V tomto případě nebylo možné zvířeti z naší strany pomoci. Jelikož zvěř v honitbě je majetkem státu, řeší to státem pověřené místně příslušné myslivecké sdružení. Proto jsme zvíře na místě zajistili, vyšetřili, částečně zafixovali, lokalitu označili a přes Policii ČR případ předali mysliveckému hospodáři. Většina takovýchto případů končí utracením zvířete,“ konstatoval zvířecí záchranář.
Srna, divoké prase, spárkatá zvěř a další větší druhy zvířat jsou po střetu s dopravními prostředky fatálně poraněná. „Četné fraktury a poranění životně důležitých orgánů s vnitřním krvácením a traumatem hlavy či páteře nejsou na první pohled patrná, ale v těchto případech je nelze efektivně léčit. Navíc zvíře je často nepohyblivé, značně vystresované a každou další manipulací trpí,“ vysvětlil Karel Makoň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.