středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Lanovka na Ještěd nepojede kvůli opatřením minimálně měsíc

Kabinová lanovka na vrchol Ještědu v Liberci obnoví provoz nejdřív za měsíc, 20. listopadu. Od úterý stojí kvůli silnému větru, od čtvrtka nepojede v důsledku zhoršující se epidemické situace a vládních opatření v souvislosti s koronavirem a od 2. listopadu ji čeká povinná podzimní odstávka.

Při ní se bude měnit i jedna z kabin, proto nelze termín odstávky posunout, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. „Máme kvůli tomu i objednanou plošinu, jeřáb. A některé díly se ještě vyrábí," dodal.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let a v posledních letech vyvezla ročně 230.000 až 290.000 lidí. Letošní sezonu ale podstatně ovlivňuje epidemie koronaviru. „Máme asi o třetinu méně cestujících než loni," uvedl Štěpán. Lanovka byla mimo provoz letos na jaře od poloviny března bezmála dva měsíce a poté měly kabiny ještě několik týdnů omezenou kapacitu. Kvůli tomu jezdila lanovka v provozní době výrazně častěji než je obvyklé. Za den měla i 90 jízd, podle jízdního řádu by jich mělo být 22.

Mimo provoz je lanovka od úterý kvůli silnému větru. Jeho rychlost na horní stanici přesahuje 72 kilometrů v hodině, přípustných je maximálně 58 kilometrů, pak už je provoz nebezpečný. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá. Loni stála patnáctkrát, letošní rok se sice vyvíjel příznivěji, ale říjen je špatný. Od začátku měsíce stála kvůli větru čtyři dny. Nebezpečný je hlavně boční vítr, který kabiny na lanech rozhoupává.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem. Kabiny dosahují rychlosti 36 kilometrů za hodinu, patří tak k nejrychlejším v Česku. Z vrcholu kopce nad Libercem je vidět na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Krzysztof Weremczuk

Štítky ČR, počasí, železnice, koronavirus, lanovky, vítr, Ještěd

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.