Liberecký kraj má čtyři nové nemovité kulturní památky. Na seznam přibyly dvě kaple, bývalý evangelický kostel v České Lípě a bývalá panská myslivna u Josefova Dolu na Jablonecku, informovala Alžběta Sakařová z libereckého pracoviště Národního památkového ústavu.
Bývalá panská myslivna v Karlově u Josefova Dolu zůstala zachovaná ve velmi autentickém stavu. Je zčásti roubená, stojí na půdorysu připomínající písmeno T a zdobí ji dřevěné řezbářské práce s motivem korunky umístěné v trojúhelnících u hlavního vstupu. „Prohlášení karlovské hájovny za kulturní památku může vhodně doplnit doposavad relativně opomíjený a zároveň enormní stavební činností ohrožený památkový fond venkovských objektů Jizerských hor," uvedla Sakařová. V těsné blízkosti myslivny je karlovská studánka s údajně zázračnou vodou a kamenná kaple Navštívení Panny Marie z počátku 19. století.
Bývalý evangelický kostel, nyní budova Husova sboru, je v centru České Lípy v ulici Roháče z Dubé. Postaven byl v letech 1927 až 1928 podle projektu Richarda Brosche ve stylu klasicizující moderny. „Sakrální budova je zajímavá nejen svým architektonickým stylem, který odkazuje do období první republiky, ale také původním a zachovalým interiérem," uvedla Sakařová. Uvnitř jsou původní zvon či varhany z roku 1930 nebo původní tělesa plynového vytápění. Kostel byl po II. světové válce zkonfiskován a od roku 1958 ho užívá Církev československá husitská.
Na seznam památek přibyly i dvě kaple, jednou z nich je raně barokní Grösslerova kaple v Hrádku nad Nisou na Liberecku z roku 1697. „Patří mezi nejvýznamnější sakrální památky nejen města, ale také regionu," uvedla Sakařová. Spolu s Rybářským kamenem z roku 1565 tvoří kaple jednu z nejstarších epigrafických památek na území Hrádku mimo areál kostela sv. Bartoloměje. Více než čtyři metry vysoká výklenková kaple s dřevěným křížem je orámována dvěma imitacemi antického sloupoví. Na samotném vrcholu kaple je ozdobný prvek v podobě piniové šišky doplněný o dvě kamenné koule umístěné po stranách půlkruhové střechy.
Mezi památky nově patří i barokní kamenná kaple sv. Vojtěcha v Pěnčíně - Huti na Jablonecku postavená v letech 1746 až 1748. V původně sklářské obci se dochovala i s unikátním mobiliářem. Je v ní například věčné světlo z růžového a bílého skla zdobené drobným květovaným dekorem nebo harmonium, což je nástroj podobný varhanám.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.