středa 27. ledna 2021 Ingrid

Africký mor prasat se z Německa blíží k českým hranicím, platí mimořádná veterinární opatření

Státní veterinární správa (SVS) informovala o výskytu afrického moru v okrese Görlitz. Do Saska se mor rozšířil z Braniborska. Vzhledem k situaci SVS apeluje na dodržování mimořádných veterinárních opatření.

Poslední pozitivní nález Afrického moru prasat byl potvrzen u divočáka uloveného poblíž obce Krauschwitz. „Lokalita je vzdálená přibližně 65 kilometrů od české hranice,“ informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Navíc je možné, že v této oblasti je Africký mor prasat již delší dobu. „Varovné je na současném vývoji zejména to, že se jednalo o uloveného, nikoliv uhynulého divočáka,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád, podle něj je navíc alarmující fakt, že nový případ byl nalezen 50 kilometrů od nejbližších nálezů v Braniborsku.

Podle SVS tato situace nasvědčuje tomu, že došlo k zavlečení moru z Polska, nebo že je situace v Německu vážnější a oblast výskytu daleko větší. Přestože v Česku se mor v posledních měsících nevyskytuje, stále platí mimořádná veterinární opatření. Ta se týkají například zákazu přikrmování nebo celoročního intenzivního lovu. „platí zákaz dovozu částí těl prasat divokých ke zhotovení trofejí ze zemí s výskytem AMP i zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející z těchto zemí,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Rizikem je i zkrmování kuchyňských odpadů v chovech domácích prasat nebo maso a masné výrobky z vepřového masa z domácích porážek nebo neznámých zdrojů. To samé platí také pro maso z neprohlédnutých prasat divokých a výrobky z něj,“ dodal mluvčí SVS.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com | Zdroj SVS ČR

Štítky Liberecký, SVS, prase, divočák, AMP, mor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.