středa 27. ledna 2021 Ingrid

Sídlo horské na Béďově se nepodařilo dokončit, záchranáři budou v provizorních podmínkách

Během letošní zimy budou horští záchranáři na Bedřichově působit v provizorních podmínkách. Rekonstrukce hlavního sídla bude dokončena až na jaře.

Rekonstrukce za bezmála 13 milionů korun bez daně měla být původně hotova do začátku zimy. Za zpožděním jsou podle náčelníka horské služby Reného Mašína dva důvody. „Musely se dělat zásahy do nosných konstrukcí, což se nepředpokládalo," uvedl první. A postup oprav podle něj také zpomalila koronavirová pandemie, kdy na stavbě nepracovalo tolik lidí, kolik by bylo potřeba. Budova v Bedřichově z roku 1974 naposledy opravovali skoro před čtvrtstoletím. Výměnu potřebovaly hlavně dosluhující rozvody elektřiny, rekonstrukci topení i odpad. Po skončení prací bude i zateplená střecha a změní se systém vytápění. Dosud se používaly zastaralé elektrické kotle, které nahradí modernější tepelná čerpadla.

V nadcházející zimě budou horští záchranáři rozdělení v Bedřichově do dvou míst. Jedna provizorní služebna bude u lyžařského vleku a druhá na stadionu. Jde o hlavní nástupní místo pro běžkaře, kteří vyrážejí na lyžařskou magistrálu v Jizerských horách. Na činnost horské služby rozdělení do dvou míst podle Mašína nebude mít žádný zásadní vliv. Řeší se ale ještě, kde bude možné zraněné lyžaře předávat záchranářům. „Aby to nebylo někde na parkovišti, ale v nějakém prostoru, kde bude zaručeno soukromí," dodal Mašín. V minulých letech si zraněné přebírala záchranná služba právě v bedřichovském sídle horské služby.

Za zimu má horská služba v Jizerských horách obvykle 800 až 900 zásahů, uplynulá byla atypická se zhruba 600 zásahy. Běžkařům v zimě moc nepřálo počasí, navíc sezonu předčasně ukončily opatření proti šíření koronaviru.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Horská služba Jizerské hory

Štítky ČR, stavby, rekreace, horská služba, Bedřichov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.