Jen těžko budeme hledat jiný den v roce, který je spojen s takovým množstvím tradic a zvyků. Řada lidí je dodržuje a během Štědrého dne u nich s rodinou tráví dlouhé minuty, jiní jen symbolicky strčí pod talíř rybí šupinu. Jak to mají čtenáři Liberecké Drbny? Dodržujete tradice?
Pravděpodobně nejoblíbenější část Štědrého dne – pro rodiče to znamená konec stresu, pro děti znamená, že za chvíli přijde Ježíšek. Ta tradiční by se měla skládat z rybí polévky, kapra a bramborového salátu. Lidé si však toto tradiční menu velice často upravují a rybu mění za řízky nebo klobásy.
Vánoční večeře má svá pravidla, která už se tak často nedodržují. U stolu se prostírá vždy o jedno místo navíc. Zároveň nikdo nevstává od stolu, dokud nedojí úplně poslední člen rodiny. Pověra praví, že ten, kdo od stolu vstane dřív u něj příští rok sedět nebude.
Krájení jablíčka je další z tradic, kterou Češi dodržují. Jablíčko se krájí vždy po štědrovečerní večeři. Hvězdička uprostřed předvídá zdraví a štěstí v rodině. Naopak křížek nebo červ předpovídá nemoc nebo úmrtí.
Tradice, kterou máme spojenou spíš s komedií Pelíšky, než abychom ji každý rok dodržovali. Do nádoby s vodou stačí vylít roztavené olovo. Z odlitku se pak dotyčnému věští budoucnost. Každý z členů rodiny si může odlitek vyložit po svém.
Málo kdo chce doma tavit olovo. V obchodech je proto k dostání kompletní sada. Ta obsahuje všechny potřebné nástroje i stručný návod, co vzniklé tvary mohou znamenat.
Oblíbená tradice hlavně mezi dětmi. Lodičky z vlašských ořechů dokážou podle pranostiky předpovědět budoucnost nebo odpovědět na otázku. Je však třeba, aby si každý vyrobil vlastní a sám ji pustil na vodu.
Na vodu by se tak mělo pustit tolik lodiček, kolik je v rodině členů. Pokud se nějaká z lodiček vzdálí, půjde její autor do světa. Zbytek rodiny by měl podle tradice zůstat pospolu.
Kapří šupinu dává většina lidí pod talíř během večeře automaticky. Přinášet by měla peníze a hojnost. Po večeři by se měla přendat do peněženky, kde má vydržet až do příštích Vánoc. Jak už ale bylo řečeno, některé rodiny kapra vyměňují za řízek – z něho dostanete šupinu jen hodně stěží. I šupiny se tak v dnešní době dají koupit.
Parazitická rostlina, která se na Vánoce rozhodně hodí. To má podle pověsti dva hlavní úkoly. Pokud se pod ním dva políbí, přinese jim lásku a štěstí. Pokud někomu jmelí darujeme, ochrání ho před nemocí a přinese mu štěstí.
Někteří křesťané tvrdí, že bylo původně stromem, ze kterého vyrobil Josef kolébku pro Ježíška. Později byl údajně ze stejného stromu vytvořen i kříž, na kterém byl ukřižován. Strom studem uschl a rozpadl se na větvičky a tím, že lidem nosí štěstí, odčiňuje svou vinu.
Vánoční stromeček je tradicí, kterou si nikdo z nás neodpustí. Nejčastější jsou u nás smrky, borovice nebo jedle. Stále více lidí také kupuje stromečky umělé.
První opravdu masové rozšíření vánočních stromků v domácnostech nastalo až po 1. světové válce. Zajímavostí je, že zpočátku se stromky nestavěly do speciálních stojanů, ale volil se jednodušší způsob – zavěšovaly se pod strop.
Betlém vyobrazuje narození Ježíška. V jeho středu mají být jesličky s miminkem, a kolem něj Marie s Josefem. Žádný betlém by neměl zapomenout na osla, vola, pastýře a tři krále. V domácnostech se betlémy objevují v nejrůznějších provedeních.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.