Počasí dnes1 °C, zítra1 °C
Úterý 31. ledna 2023  |  Svátek má Marika

Amatéři Jizerskou 50 letos nepojedou, ministerstvo odmítlo udělit výjimku

Organizátoři lyžařské Jizerské 50 dostali ve čtvrtek zamítavé stanovisko od Ministerstva zdravotnictví ČR na žádost o udělení výjimky pro individuální starty. „Vzhledem ke stále velmi závažné epidemiologické situaci ve vývoji pandemie onemocnění Covid-19 v České republice nelze udělit výjimku na konání závodu amatérů,“ stojí v něm. Hobíci si budou moci závod zajet pouze virtuálně.

Výjimku dostaly jen závody profesionálů, protože jejich účastníci jsou pravidelně testováni. Ti v rámci ČEZ Jizerské 50 pojedou páteční Benzina ORLEN Sprint a nedělní hlavní závod na 50 km, při kterém budou sbírat body do celkového pořadí seriálu Visma Ski Classics. A protože je Jizerská 50 od letoška nově závod „Grand Classics“, bude bodový zisk o polovinu vyšší než na běžných závodech. „Elitní závod je součástí čtyř nejvýznamnějších závodů v mezinárodním seriálu dálkových běhů na lyžích, a jde tedy o významnou sportovní akci s mezinárodním přesahem,“ odůvodnilo MZ udělení výjimky v oficiálním vyjádření. Závody profesionálů jsou v rámci ČEZ Jizerské 50 financovány z partnerských zdrojů, tedy nikoli ze startovného.


Jizerskou 50 dělá tím, čím je, především účast hobíků, tedy amatérských běžců na lyžích. Organizátoři vnímají jejich velké zklamání z nemožnosti uskutečnit závod tak, jak ho všichni znají. I proto přichází s variantou virtuálního závodu, na který jsou automaticky přihlášení všichni, kteří se stihli zaregistrovat do 54. ročníku. Zároveň se tím otevírají dveře i těm, kteří to štěstí neměli a mohou se přidat nyní. Pro závodníky jsou připravené startovní balíčky s křišťálovou medailí, pamětní medailí, startovním číslem a dalšími dárky, které budou rozeslány přímo k nim domů. Všichni přihlášení závodníci by si ve svém účtu na www.sportid.cz měli zkontrolovat doručovací adresu, aby měli jistotu, že jim startovní balíček dorazí správně. Jizerskou 50 si tak letos budou moci zajet lidé po celém světě, a to kdykoliv v předem stanoveném termínu. Otevřena bude navíc i kategorie pro ty, kteří zrovna nemohou vyrazit na běžky, ale rádi tráví čas aktivně a na čerstvém vzduchu.

Zamítnutí výjimky je pro pořadatele velká čára přes rozpočet. „Máme vyrobená startovní čísla, medaile a naprostou většinu dalšího materiálu pro závod. A nejen to, po celý rok závody připravuje několikačlenný tým vč. sekretariátu, podílíme se na financování tratí i umělého zasněžení stadionu a na komunikaci celé akce. K tomu je třeba připomenout, že se vše připravovalo pro téměř 9 000 závodníků, ale my museli registrace ukončit po dohodě s MZ už na 5 tisících,“ vysvětluje Martin Koucký, ředitel Ski klubu Jizerská 50. Nyní je zřejmé, že se organizátoři neobejdou bez pomoci státu, aby mohli garantovat pokračování tradice Jizerské 50 i v dalších letech.

Aktuálně tak budou organizátoři čekat na jednání s Národní sportovní agenturou o konkrétní podobě a výši kompenzace. „Vzhledem k pokročilé fázi příprav, kdy jsme do rozhodnutí MZ ČR museli mít připravené takřka vše pro závod, je pro nás existenční otázkou jednání se státem o formě a výši kompenzace. Je to kritická situace. Věříme, že stát nenechá amatérský sport na holičkách a pomůže mu v tomto finančně vyčerpávajícím období. Chceme přihlášeným závodníkům nabídnout kompenzaci v podobě slevy na startovném do dalšího ročníku. V tuto chvíli jsme finančně v hlubokém mínusu,“ dodává za organizátory David Douša.

Zároveň se finalizují pravidla virtuálního závodu, který bude i součástí tzv. Worldloppet Virtual Racing League. Do ní se již zapojila řada závodů po celém světě. Letošní 54. ČEZ Jizerské 50 se tak budou moci zúčastnit zájemci z celého světa bez nákladného cestování. Nabízí se tedy otázka, nepadne-li rekord v počtu účastníků virtuálního závodu tak, jako loni padl účastnický rekord přímo v Bedřichově.

Virtuální podoba závodu bude otevřena pro registrace i nepřihlášeným účastníkům, bližší informace budou brzy zveřejněny. Sledujte webové stránky www.jiz50.cz a sociální sítě ČEZ Jizerské 50.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto Jizerská 50

Štítky jizerská 50, jiz50, lyže, Jizerská padesátka, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, ČEZ, Česko, běh na lyžích, Benzina, Národní sportovní agentura, David Douša

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.