Hned devět osobností obdrží Medaili města Liberce. Návrh výboru pro kulturu a cestovní ruch schválila rada města. Devět medailí pro devět navržených kandidátů ještě musí schválit zastupitelstvo, které se koná příští čtvrtek.
Markéta Pechová (*1979), první česká handicapovaná plavkyně, která v roce 2019 překonala kanál La Manche (trasu zvládla uplavat za 12 hodin 31 minut).
Milena Hercíková (*1936), učitelka a spisovatelka. Je autorkou devíti především poetických knížek především pro děti V Lidové škole umění, později přejmenované na Základní uměleckou školu, učila paní Hercíková až do roku 2016. Z nepřeberného množství žáků vyrostli milovníci poezie a literatury.
Sonja Hefele (*1949), propagátorka kulturních výměn a česko-německého porozumění. Od roku 2005 se osobně podílí na dramaturgii, přípravách a organizaci Kulturních dnů Dialog Liberec – Augsburg. V roce 2010 byla jmenována čestnou prezidentkou Německo-české společnosti v Augsburgu.
Richard Lukáš (*1953), lékař, ředitel Krajské nemocnice Liberec. Od roku 2003 byl primářem Spinální jednotky a od roku 2007 vedl jako přednosta Traumatologicko-ortopedického centra se Spinální jednotkou Krajské nemocnice Liberec. Dodnes působí v KNL jako generální ředitel a předseda představenstva KNL. Richardu Lukášovi byla koncem roku 2019 udělena čestná medaile České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Jan Šebelka (*1951), novinář a spisovatel. Vystudoval FAMU Praha, obor dramaturgie a scenáristika. Pracoval jako závozník, dělník, vychovatel, vedoucí internátu a v letech 1993 až 2014 byl novinář (Deníky, OSVČ, MFDnes).
Vojtěch Pražma (*1943), vědec, výzkumník a inovátor. Prošel řadou funkcí na Strojní fakultě ČVUT, z nichž nejvýznamnější byla proděkan pro vědu a výzkum. V roce 1995 odešel z ČVUT a věnuje se soukromému podnikání. Nyní je finančním, vývojovým a strategickým ředitelem firmy Modelárna LIAZ spol. s r.o. Pracuje pro nejvýznačnější světové firmy v oboru. V roce 1998 se stal členem ROTARY International v klubu RC Praha Staré Město. Po přestěhování do Liberce v roce 2004 se stal členem klubu RC Liberec-Jablonec. Po dobu členství v Liberci byl několikrát prezidentem klubu a obdržel 2x vyznamenání.
Jaroslav Honců (*1939), lyžař a trenér. Pravnuk průkopníka lyžování, řídícího Jana Buchara. V roce 1961 jako výborný lyžař nastoupil základní vojenskou službu do DUKLY v Liberci, kde jako záklaďák závodil v běhu, biatlonu a staral se i o tréninkový program. O dva roky později mu byla nabídnuta funkce trenéra. Patří k trenérským ikonám naší vlasti a neopominutelnou osobností lyžařského světa. V Liberci žije 60 let, a i nadále sleduje sportovní dění na jeho území. V posledních letech se na veřejnosti objevoval jako zastánce modernizace a rozvoje Skiareálu Ještěd.
MUDr. Stanislav Taller (*1941), lékař, zakladatel moderní traumatologie. V roce 1966 nastoupil na chirurgické oddělení liberecké nemocnice. V letech 1991–1993 byl jeho primářem, v letech 1993–2001 pak primářem Traumacentra KNL. Lékařem úrazové chirurgie pak byl až do roku 2016. Samostatně provedl kolem 15 tisíc operací, další tisíce pak jako asistent.
Ing. Lumír Kučera (*1949), gymnasta a trenér. V roce 1967 začal studovat na VŠST v Liberci. Zpočátku pomáhal Okresnímu svazu sportovní gymnastiky s organizací Mistrovství republiky ženské gymnastiky, protože mužská v Liberci v té době neexistovala. Později se rozhodl, že mužskou gymnastiku založí a první trénink se uskutečnil 6. ledna 1971. Léta byl předsedou Okresního svazu sportovní gymnastiky a členem Krajského svazu, pracoval jako člen režijní komise spartakiád a jako rozhodčí Jizerské padesátky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.