čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Zemřela bývalá náčelnice světového Sokola Jarina Žitná, bylo jí 88 let

Ve věku 88 let zemřela ve středu bývalá světová i republiková náčelnice Sokola Jarina Žitná. Potvrdil to starosta TJ Sokol Liberec Jaroslav Postl. „Do poslední chvíle byla činná a snažila se Sokolem žít. Zaslouží si obrovský dík od nás všech," uvedl Postl. Žitná byla mezi Sokoly legendou, je i držitelka ocenění Osobnost Libereckého kraje.

Žitná se narodila 20. ledna 1933 v Praze a od roku 1945 žila v Liberci. Vyrůstala v sokolské rodině a od 15 let pracovala jako cvičitelka v Sokole. Velmi aktivně se angažovala při obnově Sokola v roce 1968. V roce 1989 se podílela na znovuobnovení tělocvičných jednot Sokolské župy Ještědské. V lednu 1991 byla zvolena náčelnicí České obce sokolské (ČOS) v Praze. Současně vykonávala funkci náčelnice Světového svazu sokolstva. Osobně řídila tři Všesokolské slety v Praze v letech 1994, 2000 a 2006.

Za své sportovní výkony v turistice obdržela titul Mistrovská třída. Zúčastnila se i několika zahraničních miniexpedic na Island, Špicberky a do Grónska, které většinou připravila a vedla. Učila na ZŠ Vrchlického v libereckých Pavlovicích.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky úmrtí, Sokol, Žitná

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jaroslav Svoboda

Má zásluhy i o skladbu pro žákyně na Spaertakiádě. To se ale asi nehodí co.

čtvrtek, 18. února 2021, 20:08

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.