pátek 16. dubna 2021 Irena

Máte poslední šanci získat peníze na nový kotel. Od září už ve starém topit nesmíte

PR článek

Poslední možnost vyměnit si starý kotel za nový a získat na to státní dotaci mají zájemci právě teď. V plném proudu je třetí vlna tzv. kotlíkových dotací, která je poslední a příjem žádostí o dotaci končí k 31. květnu 2021. Lidé v jejím průběhu mají možnost dostat finanční podporu na nákup ekologických kotlů, a to až do výše 70 procent kupní ceny. A zájem je mimořádně velký, stejně jako tomu bylo v případě první a druhé vlny dotací. Pokud chcete této možnosti využít, máte nejvyšší čas.

„Program je sice v současné době vyčerpán, ale očekáváme, že další peníze ještě přijdou od státu. Chtěl bych proto apelovat na všechny zájemce o výměnu starých zdrojů vytápění za nové, aby se i nadále hlásili,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.  

Žadatelé mohou získat peníze na výměnu starých kotlů 1. či 2. emisní třídy, a to za kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Více informací a podrobnosti získají na krajských webových stránkách https://dotace.kraj-lbc.cz/kotlikove-dotace.

Liberecký kraj má k dispozici bezmála 200 miliony korun. Z Operačního programu Životní prostředí a programu (OPŽP) Nová zelená úsporám již bylo podpořeno 1 445 žádostí v celkové výši 167,8 milionu korun. Protože ministerstvo uvolnilo pro velký zájem žadatelů další peníze, očekává Liberecký kraj, že na kotlíkové dotace dorazí ještě zhruba 218 milionů na podporu cca 130 – 190 projektů. 

Podle ministerstva životního prostředí zájem o dotace ve třetí výzvě dalece převýšil 3 miliardy korun vyhrazených na kotlíkové dotace. Na krajské úřady už dorazilo více než 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun, a tak na výměnu domácích kotlů uvolňují další 1,5 miliardy z programu Nová Zelená úsporám.

„Kotlíkové dotace jsou úspěšný program, který se významně podílí na snížení emisí škodlivých látek z lokálních topenišť. Domácnosti, které stále ještě topí v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, by neměly s výměnou otálet. Od září roku 2022 bude provoz těchto kotlů zcela zakázán, navíc výhodnější podmínky pro jejich výměnu už nebudou,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Kotlíkové dotace zatím pomohly k výměně 73 tisíc neekologických topenišť, ovšem dalších zhruba 300 tisíc starých kotlů ještě zbývá odstavit. Od 1. září 2022 bude provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy zcela zakázán a starý kotel si tak musí vyměnit všechny domácnosti, jinak jim hrozí pokuty.    

Ohodnoť článek

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky kotlíkové dotace, liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.