Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková představila nová doporučení, která se týkají očkování lidí s omezenou svéprávností. Řeší se například možnosti udělení souhlasu. Cílem manuálu je, aby zdravotníci či opatrovníci získali větší jistotu při rozhodování a zároveň přitom respektovali práva jedince.
Šimůnková vydala podobné doporučení již v minulosti. Tentokrát postup při vakcinaci klientů s omezenou svéprávností popsala podrobněji. Zabývá se zejména lidmi, kteří nejsou schopni udělit souhlas s očkováním.
Vydaná doporučení kanceláře veřejného ochránce práv mají sloužit i zdravotníkům a pečovatelům. Apeluje se například na to, aby se při zákroku vždy respektovala základní práva jedince – právo na autonomii, právo na tělesnou a duševní integritu či právo na úplné a přístupné informace ohledně očkování.
„Jedná se o praktické doporučení pro poskytovatele zdravotních služeb provádějících očkování, zaměstnance zařízení sociálních či zdravotních služeb, ale také pro opatrovníky a další podpůrné osoby klientů,” vysvětlila Šimůnková.
Šimůnková v doporučení zdůrazňuje, že klienti by měli vždy mít k dispozici aktuální informace o očkování. Opatrovníci by je pak měli předat lidem ve srozumitelné formě.
Souhlas s očkováním má podle doporučení zástupkyně ochránce práv vyjádřit jak opatrovník, tak samotný klient, pokud je schopen jej udělit. Osobám, které nemají přiděleného opatrovníka a nejsou schopni souhlas vyjádřit, musí poskytovatel pobytových sociálních služeb či dlouhodobé zdravotní péče podat návrh soudu na ustanovení opatrovníka pro poskytnutí souhlasu s očkováním. Při samotném očkování má klient možnost požádat o přítomnost další osoby. Celé znění doporučení je k dispozici zde.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.