Počasí dnes-0,8 °C, zítra2,2 °C
Úterý 18. března 2025  |  Svátek má Eduard
Bez reklam

Aktuálně

Velký zájem i dobré počasí. Skiareál na Ještědu bude v provozu ještě týden více...

Anděl strážný se dnes v Zákupech zapotil. Řidič tam vjel přímo pod vlak, srážku s 683 tunami vážící soupravou přestál s lehčím zraněním více...

Jedenáctiletá fenka uvízla v Horní Branné v díře v ledu na rozmrzajícím rybníce. Na břeh ji hasiči dostali pomocí paddleboardu více...

Ani požitý alkohol, ani zákaz řízení. Řidiče v Mníšku zastavila v neděli ve tři ráno až svodidla více...

Čistírna odpadních vod v Liberci se bude muset asi rozšířit na úkor plánované bioplynové stanice a kompostárny více...

V liberecké galerii se ukrývá Třesoucí se říše. Stojí za ní slavná maďarská sochařka Zsófia Keresztes více...

Ve Vítězné proběhlo kácení stromů. Začne rekonstrukce ulice více...

Sezona na státních hradech a zámcích začne 5. dubna. Jaké novinky přinesou ty v Libereckém kraji? více...

V noci mráz, přes den jaro. O tomto týdnu naměříme až 16 stupňů Celsia více...

Zoo v Liberci začne v dubnu testovat nový systém s mokřadem k čištění a úspoře vody více...

Hvězdárna Turnov by si zasloužila rekonstrukci. Bez dotace to ale nepůjde

Autoři | Foto Hvězdárna Turnov

Úprava okolí i propojení se sídlištěm Výšinka, to vše by měla přinést plánovaná rekonstrukce turnovské hvězdárny. Vše ale závisí na získání dotace.

Rekonstrukci jediné veřejně dostupné hvězdárny v Libereckém kraji, která je v Turnově, chce město dělat s evropskou dotací. V plánu města je vytvořit tam parkový prostor, kde budou lidé trávit volný čas. „To je ale hudba budoucnosti," řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

Hvězdárna v lokalitě U Tří svatých na úbočí kopce Vrchhůra patří městu, několik posledních let ji má v pronájmu společnost Sundisk. Hvězdárna vznikla v minulém století na přelomu 60. až 70. let z iniciativy a za finanční podpory matematika a astronoma Ivana Šolce. Slavnostně otevřena byla 2. května 1974. „Technický stav budovy je poplatný svému stáří, nicméně je funkční a ke svému účelu slouží, tedy nějaká popularizace astronomie," uvedl vedoucí hvězdárny a předseda Klubu astronomů Liberecka Aleš Majer. Nový nátěr by podle něj potřebovala fasáda i kupule, jednal o tom i s městem, zda by to nešlo udělat letos. „Samozřejmě chápu, že v dnešní době jsou finance potřeba jinde a na důležitější věci," dodal.

Podle starosty na to letos nebudou peníze, opravu hvězdárny by chtělo město dělat s evropskou dotací. „Zkoumáme, zda v novém programovacím období nebude nějaký titul směřován k polytechnickému vzdělávání v rámci volonočasu. Když by byl, tak bychom rádi upravili interiér a fasádu hvězdárny. Provést opravu, ale nic zásadního, jen vylepšit technický stav," uvedl Hocke. Radnice v minulém desetiletí žádala o dotace na rekonstrukci hvězdárny dvakrát v přeshraničních evropských programech, ale ani jednou neuspěla.

V přízemí hvězdárny je malý přednáškový sál, v patře kopule o průměru šest metrů, z níž vedou dveře na pozorovací terasu. Několik posledních měsíců je ale kvůli protikoronavirovým opatřením hvězdárna uzavřená. Slouží jinak hlavně popularizaci astronomie, nabízí programy a pozorování pro školy i pro veřejnost. Přístupná bývá i při mimořádných úkazech na obloze jako jsou zatmění Slunce, Měsíce či přechod Merkuru přes Slunce. „Když je to medializované, tak návštěvnost na tyto akce je i ve stovkách lidí. Při posledním částečném zatmění Slunce jsem měl až strach, že se nám propadne terasa. Nahoře bylo 100 lidí namačkaných, museli jsme je vyhánět ven," uvedl Majer.

Pozorování oblohy z turnovské hvězdárny částečně ovlivňuje světelné znečištění. „Vyrostla v 60. letech, kdy zástavba Turnova nebyla zdaleka taková jako dnes, navíc se plánuje další rozšiřování aglomerace rodinných domků do této oblasti. Takže samozřejmě zasažení světelným znečištěním jsme výrazně, nicméně je to nějaký kompromis. Toto není zařízení, observatoř, kde by se dělala nějaká věda, ale slouží k popularizaci astronomie. A tam je důležité naopak, že je hvězdárna dostupná veřejnosti takto na okraji města," uvedl Majer. Zejména směrem na jih, na Český ráj, je podle něj pozorování oblohy ještě dobré. „Tam se dají pozorovat i slabší objekty, které třeba už na Petříně v Praze vidět nejsou," dodal.

Vybavení hvězdárny je podle Majera na poměrně vysoké úrovni. „V loňském roce jsme díky mecenáši získali jako hlavní přístroj velice výkonný dalekohled o průměru 40 centimetrů," uvedl. Podle něj je vhodný k pozorování takzvaných deep sky objektů. „Tedy objektů vzdáleného vesmíru, jako jsou mlhoviny, galaxie, hvězdokupy a další," dodal. Podle něj mají ve vybavení i přístroje vhodné k pozorování planet či chromosféry sluneční atmosféry. Ve hvězdárně je i původní historický dalekohled z 60. let, který byl přímo vyroben v Turnově a který je funkční.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, vesmír, stavby, rekreace, hvězdárna, Turnov, rekonstrukce, dotace, Tomáš Hocke, Liberecký kraj, Ivan Šolc, Slunce, Měsíc, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hvězdárna Turnov by si zasloužila rekonstrukci. Bez dotace to ale nepůjde  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.