Kultovní český komiks Rychlé šípy Jaroslava Foglara od kreslíře Jana Fischera vytvořený v letech 1938 až 1948 vyšel v těchto dnech v nové podobě. V souboru se navíc objevují poprvé ve všech variantách, které spolu oba autoři vytvořili pro časopisy Mladý hlasatel, Junák a Vpřed. Nová, vizuálně působivější podoba příběhů Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky, je výsledkem grafické úpravy Martina T. Peciny. Za nakladatelství Albatros o tom informovala Linda Haburdová.
„Rychlé šípy představují jeden z nejdůležitějších milníků v historii českého komiksu. Nad jejich tvorbou se sešli dva nadaní tvůrci, jimž se podařilo přijít s novým, originálním typem příběhů, který nemá v jiných zemích obdoby," uvedl autor doslovu nového vydání a historik komiksu Tomáš Prokůpek.
Komiks Jaroslava Foglara Rychlé šípy oslovuje další generace čtenářů. Ačkoliv jim nepřál ani nacistický, ani komunistický režim, do roku 1989 vyšlo celkem 316 původních jednostránkových příběhů Rychlých šípů a jejich opozice v podobě Bratrstva Kočičí pracky. Poté se jejich příhody objevily na trhu pouze v souborných knihách. Foglar zároveň Rychlé šípy přenesl do knižní trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta.
Rychlé šípy a komiksové sešity, které nakreslili Jan Fischer, Václav Junek, Bohumír Čermák a Marko Čermák, souborně vyšly v Olympii v letech 2012 a 2013 a zařadily se mezi nejprodávanější tituly literatury pro mládež. Počet prodaných výtisků však nakladatelství nesdělují.
Komiks Rychlé šípy začal vycházet 17. prosince 1938 na zadní straně časopisu Mladý hlasatel. Výročí osmdesáti let od prvního vydání připomněla mimo jiné před třemi lety v kavárně Skautského institutu v Praze výstava plakátů s dvanácti velkoformátovými reprodukcemi vybraných příběhů spisovatele Foglara a ilustrátora Fischera. Výstava Pocta Rychlým šípům u příležitosti výročí vzniku tohoto chlapeckého klubu se uskutečnila také v Galerii Lucerna v Praze.
Výročí románu Záhada hlavolamu, jehož poslední díl vyšel 8. března 1941 v časopisu Mladý hlasatel, letos připomněla venkovní výstava a hra, v rámci které se přes 8000 zájemců vydalo po stopách Rychlých šípů a předmětů spojených se stínadelskou trilogií v uličkách pražského Starého Města.
Foglar po celý život odmítal prozradit, zda Rychlé šípy ve skutečnosti existovaly, několikrát se o jejich původu dopustil mystifikací. Miloš Dvorský ve své knize Mýtus zvaný Stínadla uvádí, že těžiště Foglarovy inspirace bylo v jeho dětství.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.