pondělí 10. května 2021 Blažena

Jablonecká nemocnice má nový babybox za 300 tisíc, původní byl zastaralý

Jablonecká nemocnice disponuje již 11 let babyboxem. Za celou dobu do něj bylo odloženo jedno miminko. Včera byl na místo původního babyboxu umístěn nový.

Původní babybox byl již technicky nevyhovující. „Původní babybox byl prakticky de mode. Navíc součástky potřebné k opravám se už ani nevyrábí,“ uvedl Ludvík Hess, který od roku 2005 zakládá babyboxy. Nový již umístněný babybox v areálu jablonecké nemocnice má automatické otevírání dvířek, je vytápěný ale také klimatizovaný.

Aktuálně je v České republice 79 babyboxů. Výměnou projdou všechny, zbývá jich asi deset. 

„Babybox má navíc mnohonásobně jištěnou signalizaci,“ komentoval během včerejší instalace Hess. Když někdo vloží dovnitř miminko, okamžitě je informace předána na mnoho počítačů i telefonních čísel. Personál nemocnice by tak měl miminko převzít do minuty maximálně dvou. „Informaci o využití babyboxu dostávám i já a pokud někdo během pár minut nedorazí, okamžitě kontaktuji danou nemocnici. Není to časté, ale stalo se to,“ řekl autor.

Zatím bylo do českých babyboxů odloženo celkem 217 dětí.

Za jedenáct let bylo do jabloneckého babyboxu odloženo jedno miminko v roce 2011. „Jednalo se o holčičku, která původně dostala jméno Jana Pátková, protože ji našla sestra Jana, pak ale dostala jméno Sylvinka,“ sdělila mluvčí nemocnice Jana Válková a pokračovala: „Holčička vážila 2740 gramů, měřila 47 centimetrů a byla ten dne narozená.“

Pokud chcete babyboxy podpořit, najdete veškeré potřebné informace na webu www.babybox.cz.

Nový babybox je v Jablonci umístěn od včerejšího dne. Aktuálně je ve zkušebním provozu a oficiální otevření se uskuteční 15. května. Pořízení nového babyboxu včetně montáže vyjde na 300 tisíc korun. Babybox byl nemocnici věnován darem, autoři projektu ale budou rádi za jakýkoliv finanční podporu. „Bohužel na Jablonecku nemáme mnoho dárců,“ dodal Hess.

Příspěvek zvažuje i město. „Příspěvek na babybox budeme projednávat,“ komentovala mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová. Zatím posledním odloženým dítětem bylo miminko ve Strakonicích, které dostalo jméno Tomáš.

217. děťátko je Tomáš v Babyboxu ve Strakonicích! Tomáš dostal jméno podle ředitele nemocnice a senátora Tomáše Fialy....

Zveřejnil(a) BabyBox - Šance pro odložené děti dne Čtvrtek 18. března 2021

Ohodnoť článek

Foto redakce

Štítky Jablonecko, nemocnice, babybox, mimino

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.