úterý 27. července 2021 Věroslav

Zahrádkáři mají smůlu. Kolonie ve Wintrově ulici nejspíš ustoupí protipovodňovému parku

Zahrádkáři z Liberce kvůli plánovaným protipovodňovým opatřením na Lužické Nise nejspíš skutečně za několik let přijdou o svoji kolonii ve Wintrově ulici ve čtvrti Nové Město. Radnice prověřovala i další možnosti, podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) ale žádné nevyšlo lépe než původně plánový povodňový park, se kterým počítá územní plán od roku 1984.

„Při prověření alternativních návrhů se přišlo na to, že jediné, co by se mohlo odehrát za stejné, ne-li větší peníze na pozemcích, které nepatří městu, je vztyčit zdi a část zahrádek zachovat. Ovšem za cenu, že tam ten povodňový park nebude," řekl Šolc. Podle něj vznik náplavky - odpočinkového relaxačního místa, prosazuje většina. „I u nás architekti a lidé, co k tomu mají co říci, říkají, podívejte se, ta příležitost toho relaxačního území je tak zajímavá a tak chtěná, že je lepší povodňový park vytvořit jako kvalitní veřejný prostor a přírodě blízké opatření," uvedl Šolc.

Znamenat to ale bude zrušení 67 zahrádek, petici proti zrušení kolonie podepsalo už dříve asi 600 lidí. Ve Wintrově ulici, v sousedství Lužické Nisy, začaly zahrádky vznikat už v roce 1946. Před tím tam byla navážka z písku a nepořádku. Zahrádkářům město pozemky pronajímá, výpovědní lhůta je tři měsíce. Podle Šolce se ale minimálně další tři roky nic nezmění, dříve se protipovodňová opatření nepodaří projekčně připravit.

„Osobně počítám s tím, že dva roky bude trvat vlastní projektování a povolování. Přičemž teprve potom půjde žádost na ministerstvo zemědělství, kdy investorem a stavitelem bude Povodí Labe, takže to si vyžádá také své lhůty. To budou roky," dodal. Protipovodňová opatření přijdou ve Wintrově ulici podle studie na 110 milionů korun.

Podle Šolce nyní ve městě prověřují vhodné lokality, kde by mohly vzniknout nové zahrádkářské kolonie. Vytipované jsou pozemky v ulici Nad Strání ve Vesci, v Tolstého ulici v Machníně nebo v Karlovské v Horní Suché. Podle náměstka ale nelze slíbit, že zahrádky v nových koloniích získají přednostně zahrádkáři z Wintrovy ulice, pokud o ně projeví zájem. „To je hudba za tři roky a nebudu teď slibovat něco, co nejsem schopen třeba za tři roky ovlivnit," dodal náměstek.

Liberec a povodně

Stotisícový Liberec leží v zaklesnutém údolí Lužické Nisy mezi Jizerskými horami a Ještědsko-kozákovským hřbetem a kvůli tomu má velmi specifické vodohospodářské podmínky. Ze svahů přilehlých hor stéká do řeky velké množství vody. Klimaticky leží město v chladné oblasti s průměrným ročním úhrnem srážek okolo 850 milimetrů. Region se také vyznačuje velkým počtem bouřkových dnů, což zvyšuje riziko povodňových situací. Za poslední léta největší škody způsobily ve městě přívalové deště v červenci 2013. Zničen byl tehdy majetek za 58 milionů korun.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky ČR, správa, záplavy, hobby, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.