neděle 1. srpna 2021 Oskar

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V platnosti je povodňová pohotovost

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu varující před bouřkami a zároveň je v platnosti povodňová pohotovost. Obě výstrahy se týkají také Libereckého kraje.

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od dnešního dopoledne do nedělního rána v příhraničních okresech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na Moravě se varování týká celého Moravskoslezského kraje, většiny kraje Olomouckého a severu Zlínského kraje.

Až do zítřejšího dopoledne platí pro severní a východní část Libereckého kraje výstraha varující před vysokým stupněm nebezpečí v podobě silných bouřek. Ty se mohou vyskytovat na Novoborsku, Liberecku, Frýdlantsku, Jablonecku a celém Semilsku. „Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky,“ varují meteorologové.

Je nutné tak počítat s problémy v dopravě i s výpadky v energetice. Lidé by se měli chovat opatrně a dbát na svou bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a padajícími předměty. ČHMÚ proto doporučuje zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Dále nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. A při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. 

Výsoký stupeň povodňové bdělosti platí do zítřejší 11. hodiny na Frýdlantsku, Liberecku a Jablonecku. Nízky stupeň nebezpečí potrvá na území celého kraje až do pondělního rána.

Důsledkem bouřek bude vzestup hladin potoků a řek. Povodí Lužické Nisy a Smědé jsou z předchozích bouřek už nyní nasycena a na případné srážky budou reagovat velmi intenzivně, varují meteorologové. Na horním toku Lužické Nisy nevylučují dosažení třetího, nejvyššího povodňového stupně. Na nejnižší stupeň ale mohou do nedělního poledne vystoupat i další řeky a potoky.

V souvislosti s přívalovým deštěm tak meteorologové varují před možným zatopením podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Milesl/Pixabay

Štítky ČHMÚ, počasí, meteorologové, český hydrometeorologický ústav, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.