Počasí dnes4 °C, zítra5 °C
Čtvrtek 14. listopadu 2024  |  Svátek má Sáva
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Lidé v Libereckém kraji poznají více příběhů pamětníků. Díky úsilí organizace Post Bellum

PR článek

Mnohem více příběhů lidí, kteří si pamatují výrazné okamžiky dějin 20. století naší země a sami je prožili, se v budoucnu odkryje obyvatelům Libereckého kraje. Umožní jim to projekt Paměť národa, jehož iniciátorem je organizace Post Bellum. Dlouhodobá spolupráce Libereckého kraje a organizace Post Bellum získala další rozměr. Krajští radní schválili memorandum, jehož cílem je rozvoj oboustranně prospěšných vzájemných vztahů.

„S Libereckým krajem spolupracujeme delší dobu, teprve koncem minulého roku jsme v Liberci otevřeli pobočku Paměti národa pro severní Čechy. Konečně budeme moci systematičtěji v oblasti dokumentovat příběhy pamětníků a rozvíjet vzdělávací projekty s místními žáky a studenty,“ říká Martin Kroupa, vedoucí regionálního rozvoje Paměti národa a pokračuje: „K tomu potřebujeme pochopitelně větší, nejen finanční, podporu ze strany všech našich zdejších partnerů.“

Letos například díky partnerství mezi krajem a organizací poputuje po městech Libereckého kraje exteriérová výstava Paměť národa severních Čech. Tím se začne naplňovat i obsah podepsaného memorandy. Obě strany především usilují o společnou podporu výchovy mládeže, publikační a propagační činnosti i k pořádání aktivit vedoucích veřejnost ke všeobecnému historickému přehledu. 

„Post Bellum se věnuje záslužné činnosti a jsem rád, že naše vzájemné vztahy jsou velmi dobré. Liberecký kraj je vzhledem k dějinným zvratům, které se zde během uplynulého století odehrály, plný poutavých příhod pamětníků. Díky zachyceným vzpomínkám lidí, kteří zažili nacismus i komunismus, můžeme nahlížet do historie a reflektovat naši vlastní minulost. Vzpomínky účastníků dějinných momentů nám tak umožní poznávat podstatu totalitních režimů. To je nesmírně důležité, protože jen tak se můžeme poučit z dávných chyb a zamezit tomu, aby se temné časy českých dějin vrátily,“ řekl hejtman Martin Půta.

Na základě memoranda se Liberecký kraj stává partnerem projektu Paměť národa v severních Čechách a získává statut Kraj paměti národa. „Memorandum o spolupráci jsme uzavřeli ještě s Ústeckým, Královéhradeckým, Středočeským krajem. S dalšími aktuálně jednáme,“ doplnil Martin Kroupa.

Paměť národa

Paměť národa oficiálně zahájila provoz 28. října 2008 a nyní obsahuje okolo pěti tisíc pamětnických příběhů veteránů druhé světové války, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů 50. let i let pozdějších, duchovních, disidentů, ale i představitelů moci – agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších skupin pamětníků. Tisíce výpovědí pak na natočení a zpracování ještě čekají.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Luboš Vrabec

Štítky Post Bellum, Liberecký kraj, historie, pamětníci, Paměť národa, projekt, Severní Čechy, druhá světová válka, Liberec, Martin Půta, KGB, NKVD

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lidstvo se někdy poučilo z minulosti? Kdy? Mimochodem, postavte starostu a hejtmana před radnici, a nechte je připomenout, že Henlein s Gottwaldem stále visí ve vitríně jako čestní občané města. A na další kecy nedojde. Jistě, jsou tam proto, abychom se poučili :-D

Pátek, 30. července 2021, 09:22Odpovědět

Jako že jich více vzkřísí z hrobů?

Čtvrtek, 29. července 2021, 15:23Odpovědět

Lidé v Libereckém kraji poznají více příběhů pamětníků. Díky úsilí organizace Post Bellum  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.