pátek 17. září 2021 Naděžda

Lidé v Libereckém kraji poznají více příběhů pamětníků. Díky úsilí organizace Post Bellum

PR článek

Mnohem více příběhů lidí, kteří si pamatují výrazné okamžiky dějin 20. století naší země a sami je prožili, se v budoucnu odkryje obyvatelům Libereckého kraje. Umožní jim to projekt Paměť národa, jehož iniciátorem je organizace Post Bellum. Dlouhodobá spolupráce Libereckého kraje a organizace Post Bellum získala další rozměr. Krajští radní schválili memorandum, jehož cílem je rozvoj oboustranně prospěšných vzájemných vztahů.

„S Libereckým krajem spolupracujeme delší dobu, teprve koncem minulého roku jsme v Liberci otevřeli pobočku Paměti národa pro severní Čechy. Konečně budeme moci systematičtěji v oblasti dokumentovat příběhy pamětníků a rozvíjet vzdělávací projekty s místními žáky a studenty,“ říká Martin Kroupa, vedoucí regionálního rozvoje Paměti národa a pokračuje: „K tomu potřebujeme pochopitelně větší, nejen finanční, podporu ze strany všech našich zdejších partnerů.“

Letos například díky partnerství mezi krajem a organizací poputuje po městech Libereckého kraje exteriérová výstava Paměť národa severních Čech. Tím se začne naplňovat i obsah podepsaného memorandy. Obě strany především usilují o společnou podporu výchovy mládeže, publikační a propagační činnosti i k pořádání aktivit vedoucích veřejnost ke všeobecnému historickému přehledu. 

„Post Bellum se věnuje záslužné činnosti a jsem rád, že naše vzájemné vztahy jsou velmi dobré. Liberecký kraj je vzhledem k dějinným zvratům, které se zde během uplynulého století odehrály, plný poutavých příhod pamětníků. Díky zachyceným vzpomínkám lidí, kteří zažili nacismus i komunismus, můžeme nahlížet do historie a reflektovat naši vlastní minulost. Vzpomínky účastníků dějinných momentů nám tak umožní poznávat podstatu totalitních režimů. To je nesmírně důležité, protože jen tak se můžeme poučit z dávných chyb a zamezit tomu, aby se temné časy českých dějin vrátily,“ řekl hejtman Martin Půta.

Na základě memoranda se Liberecký kraj stává partnerem projektu Paměť národa v severních Čechách a získává statut Kraj paměti národa. „Memorandum o spolupráci jsme uzavřeli ještě s Ústeckým, Královéhradeckým, Středočeským krajem. S dalšími aktuálně jednáme,“ doplnil Martin Kroupa.

Paměť národa

Paměť národa oficiálně zahájila provoz 28. října 2008 a nyní obsahuje okolo pěti tisíc pamětnických příběhů veteránů druhé světové války, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů 50. let i let pozdějších, duchovních, disidentů, ale i představitelů moci – agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších skupin pamětníků. Tisíce výpovědí pak na natočení a zpracování ještě čekají.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Luboš Vrabec

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky post bellum, liberecký kraj, historie, pamětníci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Ruprecht

Lidstvo se někdy poučilo z minulosti? Kdy? Mimochodem, postavte starostu a hejtmana před radnici, a nechte je připomenout, že Henlein s Gottwaldem stále visí ve vitríně jako čestní občané města. A na další kecy nedojde. Jistě, jsou tam proto, abychom se poučili :-D

pátek, 30. července 2021, 09:22

Petr Ruprecht

Jako že jich více vzkřísí z hrobů?

čtvrtek, 29. července 2021, 15:23

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.