sobota 18. září 2021 Kryštof

Před 55 lety byl položen základní kámen hotelu a vysílače Ještěd

Na konci července 1966 byl položen základní kámen k hotelu a vysílači na Ještědu. Horský hotel s televizním vysílačem na Ještědu představuje jedno z nejoriginálnějších architektonických děl v ČR. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace.

Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu hory vysoké 1012 metrů. „Ta prvotní představa ze mě vytryskla. Věděl jsem, že musím prodloužit horu. A dát vysílači tvar kuželu, aby se po něm smýkaly větry. Ještěd je nesmírně větrná hora a klasická stěna by sloužila mnohem hůř," vzpomínal tvůrce stavby, architekt Karel Hubáček.

Vrchol zůstával po staletí nedotčený

Křemencový vrchol hory Ještěd zůstával po staletí téměř nedotčený. Až v roce 1844 začali liberečtí manželé Haslerovi nahoru vynášet jídlo a pití. A když o tři roky později postavil lesník Herbert na Ještědu první dřevěný srub, pronajal ho právě Haslerovým. Ti později vybudovali na Ještědu bytelnější chatu, a posléze i další, které se říkalo Rohanova chata či Rohanka.

V roce 1906 tu podle plánů libereckého stavitele Ernsta Schäfera vybudovali velký hotel s obrovskou noclehárnou, desítkami pokojů, společenským sálem pro 200 lidí a verandou. Vše lehlo popelem při požáru, který vypukl v lednu 1963. Již od roku 1933 slouží veřejnosti při cestách na vrchol Ještědu lanovka, která je v majetku Českých drah.

Na nový projekt byla vyhlášena architektonická soutěž a překvapivě vybrali dílo Karla Hubáčka. „Právě Hubáčkův návrh byl pro hodně lidí trochu šok, protože po zániku starého hotelu čekali zase nějakou tradiční horskou chatu, a ne vesmírný koráb," prohlásil ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek.

Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Ale postavit ho nebylo jen tak. Nejtěžší úkol představovala technická stránka nové stavby - všechny antény, které na jiných vysílačích trčí ven, byly umístěny dovnitř stavby, proto musel být vyvinut speciální laminátový plášť.

Problémem bylo spočítat zatížení celé stavby, které nakonec dokončil Zdeněk Patrman. Řada technických záležitostí se zde zkoušela v praxi vůbec poprvé; některé věci se dělaly prototypově či úplně na koleně - kupříkladu dvanáctimetrové tyče z umělé hmoty nakonec vyrobila až továrna na rybářské pruty.

Stavba získala řadu ocenění

Slavnostně byla stavba otevřena 21. září 1973. Elegantní kuželovitý tvar Ještědu vynesl Hubáčkovi již v roce 1969 cenu Augusta Perreta pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií. Vysílač byl rovněž vyhlášen Českou stavbou 20. století podle časopisu Architekt a národní technickou památkou.

V minulosti navštěvovalo věž ročně kolem půl milionu lidí, provoz hotelu a restaurace ale notně poznamenala pandemie koronaviru. Vlastníkem hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace.

Architekt Karel Hubáček se narodil 23. února 1924. V roce 1969 založil s kolegou Masákem ateliér SIAL, známý též jako Školka SIAL. Ateliér si získal světové renomé a z této školy pak vyšlo několik generací široce uznávaných českých architektů. Mezi další realizované stavby Hubáčka patří již zbourané obchodní středisko Ještěd v Liberci, Vodárenská vyrovnávací věž Praha-Dívčí hrady a meteorologické věže v Praze-Libuši. Hubáček zemřel 23. listopadu 2011.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ski Ještěd, SNOW.cz

Štítky ČR, stavby, 30. července, Ještěd

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Ruprecht

A že byste základní kámen ukázali? U popelnic :-) Lanovka je jeden velký dobytčák, během jízdy se jednak nemáte čeho držet, jednak její rychlost je taková, že nestíháte nic. Vylezete z ní, a uskakujete motorkám, autům, koloběžkám, kolům. Párek v rohlíku v Rohance za 39 Kč. Všude se motají naprosto pitomý lidi, parkoviště natřískané, auta i motorky narvané pod "ochozy". Opadávající beton, opravy/úpravy zimního vchodu slibované roky. Vchodu (vrata do protiatomového krytu) jen tak někdo nenajde. Kultura v restauraci absolutní nula. Stoly bez ubrusů a čehokoli. A jsem alergický u liberečáků na "náš Ještěd". Našeho na něm není vůbec nic. Pokud se nepletu - vysílač radiokomunikací (v představenstvu arab), provoz dva Jablonečáci, většina sjezdovek Slováků. A Hubáčkovi dali ulici, kam nepáchne za celý rok ani pes. Strčte si Ještěd někam. I stou Vaší málem novinařinou.

neděle, 1. srpna 2021, 08:56

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.