Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Sobota 28. prosince 2024  |  Svátek má Bohumila
Bez reklam

Plavec nebo posádka plavidla? Tak či tak je třeba znát pravidla chování na vodních cestách

Pokud plánujete strávit zbylé letní dny na lodi, motorovém člunu či třeba šlapadle, měli byste znát pravidla plavebního provozu a značení, které se používá v rekreační plavbě. Budete-li si půjčovat plavidlo v půjčovně, nezapomeňte se seznámit i s jejím provozním řádem a zkontrolovat stav a vybavení plavidla před jeho převzetím.

Každý, kdo vede plavidlo nebo je členem posádky či cestujícím, se stává účastníkem plavebního provozu. Vodní toky, jezera, nádrže, rybníky a jiné vodní plochy, na kterých lze provozovat plavidla, jsou totiž vodními cestami a provoz na nich se řídí pravidly plavebního provozu a značením.

Na vodních cestách je možné zřizovat půjčovny malých plavidel. Ty můžou být umístěny pouze na místech, kde jejich provoz neohrozí bezpečnost a plynulost plavebního provozu. Pokud nahlédnete do provozního řádu půjčovny, měli byste v něm kromě údajů o půjčovně najít i smluvní podmínky, informace o výbavě plavidla, základní pravidla plavebního provozu a důležitá telefonní čísla.

Před převzetím plavidla se seznamte s příručkou uživatele, která musí obsahovat základní údaje o plavidle a jeho obsluze, pokyny pro jeho ovládání či seznam vybavení. Důležité je zkontrolovat, zda se na plavidle nachází veškeré vybavení uvedené v příručce, jako jsou například vyvazovací lana, pádla, vesty, svítilny, kotvy, lana či záchranné kruhy.

Po vyplutí na vodní cesty musíte zachovávat přiměřenou opatrnost a chovat se tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu, lidského života nebo zdraví, ke škodě na majetku, nehodě nebo vzniku překážky či znečištění vodní cesty. Pro bezpečnou plavbu musíte znát zejména pravidla pro vzájemné potkávání plavidel, včetně přednosti v plavbě. Opomenout nelze ani znalost základního plavebního značení umístěného na hladině, březích a stavbách na vodní cestě a rovněž zvukových a světelných signálů. Lodě totiž dávají zvukovými signály znamení například o změně směru jízdy či o nebezpečí kolize a nouzi.

Vůdce plavidla musí rovněž vědět, jak má míjet koupající se osoby a jak je obeplout. Koupající se osoby či osoby na nafukovacích lehátkách jsou také účastníky plavebního provozu. Platí pro ně zákaz křížit trasu přibližujícího se plavidla, povinnost dodržovat bezpečnou vzdálenost od plavidel či zákaz plavat v přístavu, na trase přívozu či některých částech vodních cest.

Za porušení pravidel plavebního provozu lze plavcům uložit příkazem na místě pokuty až do výše pěti tisíc korun a vůdcům plavidel pokuty za nerespektování plavebního značení či zvukových a světelných signálů až do výše několika desítek tisíc korun.

Základní pravidla plavebního provozu, nejpoužívanější signální znaky a další informace týkající se provozu na vodních cestách či seznam uzavřených vodních ploch pro bezpečné koupání jsou dostupné na webových stránkách Státní plavební správy.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto Pixabay | Zdroj dTest

Štítky dTest, léto, voda, plavidlo, loď, vodní cesta, Státní plavební správa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Plavec nebo posádka plavidla? Tak či tak je třeba znát pravidla chování na vodních cestách  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.