Pronájem nebo bydlení? V současné době zdražování stále více lidí sáhne po podnájmu. Cena bytů nemovitostí v Libereckém kraji je vyšponovaná na svém maximu. Podle analýzy Modré Pyramidy musí lidé na nový byt nebo dům šetřit 52 let. Společnost vychází z průměrného platu v Libereckém kraji.
Ceny rodinných domů i bytů za poslední rok v České republice vzrostly o 16 procent. V porovnání s rokem 2015 se dokonce jedná o 77 procent. „Nárůst cen je enormní a vymyká se průměru Evropské unie, který činí necelých 30 procent. Růst cen nemovitostí je přitom rychlejší než růst mezd,“ řekl manažer obchodní sítě Modré pyramidy Petr Bartoň. V celorepublikovém průměru vychází, že na své bydlení potřebují lidé 130 průměrných platů.
V Libereckém kraji jsou ceny nemovitostí sice nižší, než je celorepublikový průměr – průměrný byt stojí okolo 3 milionů korun – místní ale mají také podprůměrné mzdy. A tak na vlastní nemovitost potřebují v průměru 87 mezd.
I tak drtivá většina lidí na vlastní bydlení z úspor nedosáhne. „Pořízení vlastního bydlení místním komplikují především jejich nižší mzdy. Pandemie navíc způsobila enormní vzrůst cen místních nemovitostí, zatímco mzdy jsou stále nízké, proto se jim vyplatí pořídit si hypotéku,“ uvádí Aleš Kubala, zemský ředitel Modré pyramidy.
Všeobecně nejvyšší zátěží na účtech zájemců o nové bydlení je nájemné. To se v Libereckém kraji pohybuje řádově kolem 13 tisíc korun. Od mzdy je však kromě nájemného třeba odečíst i další nezbytné náklady jako jsou potraviny, oblečení nebo energie.
„I když si obyvatelé Libereckého kraje odpustí kulturu, vzdělávání i dovolenou, na spoření na koupi nemovitosti jim nezůstane dost peněz. Po odečtení nezbytných životních nákladů mohou z průměrného platu spořit necelých šest tisíc korun,“ dodává Aleš Kubala. V ideálním případě by si tímto způsobem místní na vlastní byt šetřili 50 let.
Z analýzy Modré pyramidy vyplívá, že nájemné je v současné době levnější variantou. VLibereckém kraji se rozdíl mezi nájemným a hypotékou pohybuje v průměru kolem dvou tisíc korun.
Pro drtivou většinu zájemců o nové bydlení v Libereckém kraji je jedinou možností hypotéka. „Zájem o hypotéky vzrostl jen mezi našimi klienty meziročně asi o třetinu. Napomohly tomu nízké úrokové sazby i omezení pohybu, které řadu Čechů přimělo více se zabývat právě bydlením. Rostoucí trend už ale nyní nelze očekávat, trh patrně dosáhl vrcholu a zájem o hypotéky se ustálí,“ dodává Bartoň.
V současné době se cena nového bytu o velikosti 3+kk pohybuje kolem 6,5 milionu korun. Ničím výjimečným nejsou ani novostavby s bytovými jednotkami za 7,2 milionů korun.
Uveďme si modelový příklad financování druhého zmíněného bytu. Dle hypoteční kalkulačky Raiffeisenbank je možné půjčit si pouze 90 procent celkové hodnoty bytu, tedy 6,48 milionu korun. S nejdelší možnou splatnostní a pětiletou fixací vychází úroková sazba na 2,99 procenta. Měsíční splátka žadatele by se pohybovala kolem 27 tisíc korun. A to jen za předpokladu, že bude mít zájemce dostatek svých prostředků na doplacení kupní ceny.
Ještě v roce 2017 se podařilo podobně velký byt sehnat za cenu kolem 3,5 milionu korun. „Náš byt v novostavbě o velikosti 3+kk (76 metrů čtverečních) jsme kupovali před čtyřmi lety za 3,5 milionu korun. Měsíční splátka nám dělá něco kolem 11 400 korun,“ řekla Lenka Došková. Potřebné dofinancování banka povolila z překlenovacího úvěru ze stavebního spoření. To dnes možné není.
Zároveň dodala, že v dnešní době by na hypoteční úvěr nedosáhla. „Já jsem na mateřské a přítel je OSVČ. Jen otevře dveře do banky a už na něj koukají jako na rizikového klienta,“ dodala Došková. Pro mladé lidi tak zůstává jedinou reálnou možností nájemné.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.