V Jablonném v Podještědí vznikla petice proti plánům Libereckého kraje a společnosti SeneCura vybudovat na místě bývalé léčebny dlouhodobě nemocných domov pro seniory a duševně nemocné. Krajští zastupitelé měli jednat o prodeji areálu společnosti SeneCura za zhruba 9,2 milionu korun, předkladatel náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti) ale materiál z jednání stáhl. Vedení kraje se chce s odpůrci projektu, který připravuje více než rok, sejít.
„Myslím, že se tam jedná do jisté míry o nedorozumění, že je třeba se s nimi sejít a možná by stálo za to jim ukázat již existující zařízení, která v rámci transformací sociálních služeb vznikla," řekl na jednání zastupitelů hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Připomněl, že nejde o první podobný případ. Odpor místních zkomplikoval v minulosti už transformaci některých krajských zařízení pro mentálně postižené.
Areál léčebny v Jablonném je od roku 2019 prázdný, Krajská nemocnice Liberec, které patřil, přesunula pacienty do Nemocnice Frýdlant. Areál pak Liberecký kraj odkoupil a se společností SeneCura se dohodl na výstavbě domova se zvláštním režimem. Určený má být zejména pro lidi s Alzheimerovou chorobou a demencí a duševně nemocné, kde bude 40 lůžek určeno pro lidi od 30 let, z toho 20 lůžek pro lidi se závažným duševním onemocněním, dalších 40 lůžek bude pro seniory. Projekt počítá i s deseti lůžky pro postižené, stejný počet lůžek bude mít odlehčovací služba.
Místní se ale projektu i jeho obyvatel obávají. „Stávající areál LDN měl kapacitu 60 osob. Má-li být nová kapacita 100 lůžek, bude tedy celková kapacita včetně personálu představovat přibližně 140-150 osob. To představuje opravdu nemalé zatížení na všechny oblasti okolního prostředí," uvedla za přípravný petiční výbor Jitka Davídková. Místní se obávají také agresivity duševně nemocných klientů. "Obáváme se také případných možných útěků klientů, které nejsou v obdobných detenčních zařízeních vyloučeny," dodala.
Podle hejtmanova náměstka pro sociální věci Petra Tulpy (Starostové pro Liberecký kraj) je projekt důležitý. „Od samého začátku bylo cílem využít ten prázdný areál k sociálním službám, zachovat chceme i zaměstnanost v Jablonném, a důležité je, aby to bylo rychle," řekl již dříve Tulpa. Proto se podle něj kraj dohodl se soukromým investorem, který slibuje otevření zařízení do tří let. Kdyby byl investorem kraj, mohlo by to při všech výběrových řízeních podle Tulpy trvat i deset let.
Liberecký kraj má asi 800 lůžek ve svých domovech pro seniory a zhruba stejnou kapacitu mají krajské domovy se zvláštním režimem. V kraji je přes 2500 takových lůžek, v tom jsou ale zahrnuta i zařízení městská a soukromá. Podle odhadů bude třeba v nejbližších letech vybudovat kolem 500 nových míst. Při nákladech kolem dvou milionů korun na lůžko to ale představuje zhruba miliardovou investici a takové peníze kraj nemá. Řešením jsou proto soukromí investoři. Spolupráce se SeneCurou je pro kraj pilotním projektem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.