Počasí dnes-4 °C, zítra-2 °C
Pondělí 4. prosince 2023  |  Svátek má Barbora
Bez reklam

Pocta pro osm osobností. Cenu od hejtmana dostal i Vlasta Burian

Vlasta Burian, pivovarník František Horák nebo manželský pár skautských vedoucích Věra a Jiří Hudečkovi. To jsou někteří z celkových osmi osobností, které hejtman Martin Půta ocenil hejtmanským dukátem na slavnostním ceremoniálu v liberecké galerii.

Pocty hejtmana se vrátily po roční odmlce. Odborná porota vybírala osm laureátů z patnácti kandidátů. „Úkol vybrat z patnácti nominovaných konkrétní laureáty byl opět nesnadný. V žádném případě to pro ty, kteří zvoleni nebyli, neznamená znevážení jejich práce. Děkuji jim stejně jako těm, kteří z mých rukou hejtmanský dukát nakonec obdrželi. Velice bych si přál, aby zůstali pořád těmi skromnými a ušlechtilými jedinci, které budeme nadále obdivovat,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Ocenění Poctou hejtmana

Vlasta Burian – in memoriam (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti divadla a filmu)

Vlastním jménem Josef Vlastimil Burian, známý také jako Král komiků. Divadelní a filmový herec, režisér, zpěvák, ředitel divadla a sportovec. Byl jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky a jeho popularita trvá dodnes. Po válce byl neprávem nařčen z kolaborace, a tím jeho zářná kariéra skončila.

František Horák (Pocta hejtmana za celoživotní přínos ve vývoji, obnově a záchraně regionálního pivovarnictví)

Zasloužil se o záchranu pivovaru ve Svijanech, kde 16 let pracoval. Od roku 1999 do roku 2000 byl jeho ředitelem, zaměstnával 90 lidí a mohl se pochlubit 300.000 hektolitry výstav. Nebýt jeho nadšení pro věc, Svijany by zřejmě přišly o svého významného zaměstnavatele. České pivo pozvedl a zasloužil se o šíření jeho dobrého jména nejen u nás, ale i ve světě. S jeho přispěním se povedlo zachránit i Svijanský zámek a coby zastupitel pozvedl i život v obci.

Manželé Věra a Jiří Hudečkovi (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti skautingu a práce s mládeží)

S velkým nasazením působí ve vedení skautských družin, oddílu a střediska Řetěz v České Lípě. Bratr Akéla se svou manželkou Věrou zasvětil celý svůj život několika generacím dětí. I přes zákaz organizace vedli děti k úctě k přírodě i druhým lidem. Svým příkladem a rétorikou ovlivnili desítky mladých lidí v životě.

prof.  Ing.  Jan Nouza, CSc. (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti vývoje komunikačních technologií)

Dlouhá léta působí na Technické univerzitě v Liberci, kde spoluzaložil Fakultu mechatroniky a mezioborových studií. Založil laboratoř počítačového zpracování řeči SpeechLab a jím vedený tým dokázal tyto technologie dovést až do praktického využití. Věnuje se analýze, zpracování a automatickému rozpoznávání řeči a číslicovému zpracování signálů. Je autorem prvního českého programu pro hlasové ovládání počítače nebo telefonu na bázi dialogu s výpočetní technikou.

Jiřina Permanová (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti hudby)

Přes 58 let pracuje jako klavírní korepetitor při výuce klasického tance při Základní umělecké škole Liberec. Pětačtyřicet let byla členkou orchestru Divadla F. X. Šaldy v Liberci též jako klavírní korepetitor opery. Ještě ve svých 87 letech se dětem v hudební škole věnuje 4 dny v týdnu. Kultivuje děti a mládež, co se týká klasického vzdělání v hodinách tance.

akad. mal. Ivo Rozsypal – in memoriam (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti sklářství a výtvarnictví)

Jeden z nejvýraznějších sklářských výtvarníků, žák profesora Stanislava Libenského. Deset let svého sklářského života spojil s novoborským Crystalexem, od roku 1983 se věnoval samostatné výtvarné činnosti. Výrazným způsobem ovlivnil českou i světovou sklářskou scénu. Za svá díla obdržel řadu významných domácích i světových ocenění.

MUDr. Stanislav Taller (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti medicíny – chirurgie)

Chirurg se zaměřením na úrazovou chirurgii. Zakladatel moderní traumatologie, který se podílel na vytvoření sítě traumacenter v České republice. Originálně přistupoval k ošetření zlomenin pánve a páteře. Jeho postupy se dosud užívají. Držitel patentu dlahy omega užívané při ošetření zlomenin kyčelního kloubu. Padesát let pracoval v Krajské nemocnici Liberec jako chirurg, primář chirurgického oddělení, a v letech 1993–2001 byl primářem traumacentra. Má téměř 40 let praxe jako soudní znalec v oblasti chirurgie.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Liberecký kraj

Štítky pocty hejmtana, hejtman, ocenění, Vlasta Burian, divadlo, Martin Půta, Jiří Hudeček, František Horák, První republika, Liberec, Stanislav Libenský, Jan Nouza, Svijany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Ruprecht

Byl jednou jeden černý dům Vlasty Buriana. Stál 13 milionů, 11 milionů zaplatila EU. Projekt byl podpořen někdejším náměstkem Jiřím Šolcem, a kolem získání pozemku je to takové – ehm. Objekt byl otevřen v roce 2015. Podle architekta Pavla Šťastného je černý proto, že Burian černou nosil (zřejmě dle černobílých fotek, na kterých není v bílé). To černé je prý italská břidlice (a to na Albertu na Tržním náměstí je co?). Jinak prý budova báječně respektuje půdorys a doplňuje vedlejší zřícenu. Píše se rok 2021 a centrum je (pro veřejnost) zavřené. Už tehdy splňoval dům pochybný účel – cvičení jógy, besedy s žáky ZŠ, a další bezejmenné kulturní akce, včetně několika galerií. Na koho tedy podat trestní oznámení?

Sobota, 23. října 2021, 23:03Odpovědět

Pocta pro osm osobností. Cenu od hejtmana dostal i Vlasta Burian  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.