úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Pocta pro osm osobností. Cenu od hejtmana dostal i Vlasta Burian

Vlasta Burian, pivovarník František Horák nebo manželský pár skautských vedoucích Věra a Jiří Hudečkovi. To jsou někteří z celkových osmi osobností, které hejtman Martin Půta ocenil hejtmanským dukátem na slavnostním ceremoniálu v liberecké galerii.

Pocty hejtmana se vrátily po roční odmlce. Odborná porota vybírala osm laureátů z patnácti kandidátů. „Úkol vybrat z patnácti nominovaných konkrétní laureáty byl opět nesnadný. V žádném případě to pro ty, kteří zvoleni nebyli, neznamená znevážení jejich práce. Děkuji jim stejně jako těm, kteří z mých rukou hejtmanský dukát nakonec obdrželi. Velice bych si přál, aby zůstali pořád těmi skromnými a ušlechtilými jedinci, které budeme nadále obdivovat,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Ocenění Poctou hejtmana

Vlasta Burian – in memoriam (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti divadla a filmu)

Vlastním jménem Josef Vlastimil Burian, známý také jako Král komiků. Divadelní a filmový herec, režisér, zpěvák, ředitel divadla a sportovec. Byl jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky a jeho popularita trvá dodnes. Po válce byl neprávem nařčen z kolaborace, a tím jeho zářná kariéra skončila.

František Horák (Pocta hejtmana za celoživotní přínos ve vývoji, obnově a záchraně regionálního pivovarnictví)

Zasloužil se o záchranu pivovaru ve Svijanech, kde 16 let pracoval. Od roku 1999 do roku 2000 byl jeho ředitelem, zaměstnával 90 lidí a mohl se pochlubit 300.000 hektolitry výstav. Nebýt jeho nadšení pro věc, Svijany by zřejmě přišly o svého významného zaměstnavatele. České pivo pozvedl a zasloužil se o šíření jeho dobrého jména nejen u nás, ale i ve světě. S jeho přispěním se povedlo zachránit i Svijanský zámek a coby zastupitel pozvedl i život v obci.

Manželé Věra a Jiří Hudečkovi (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti skautingu a práce s mládeží)

S velkým nasazením působí ve vedení skautských družin, oddílu a střediska Řetěz v České Lípě. Bratr Akéla se svou manželkou Věrou zasvětil celý svůj život několika generacím dětí. I přes zákaz organizace vedli děti k úctě k přírodě i druhým lidem. Svým příkladem a rétorikou ovlivnili desítky mladých lidí v životě.

prof.  Ing.  Jan Nouza, CSc. (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti vývoje komunikačních technologií)

Dlouhá léta působí na Technické univerzitě v Liberci, kde spoluzaložil Fakultu mechatroniky a mezioborových studií. Založil laboratoř počítačového zpracování řeči SpeechLab a jím vedený tým dokázal tyto technologie dovést až do praktického využití. Věnuje se analýze, zpracování a automatickému rozpoznávání řeči a číslicovému zpracování signálů. Je autorem prvního českého programu pro hlasové ovládání počítače nebo telefonu na bázi dialogu s výpočetní technikou.

Jiřina Permanová (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti hudby)

Přes 58 let pracuje jako klavírní korepetitor při výuce klasického tance při Základní umělecké škole Liberec. Pětačtyřicet let byla členkou orchestru Divadla F. X. Šaldy v Liberci též jako klavírní korepetitor opery. Ještě ve svých 87 letech se dětem v hudební škole věnuje 4 dny v týdnu. Kultivuje děti a mládež, co se týká klasického vzdělání v hodinách tance.

akad. mal. Ivo Rozsypal – in memoriam (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti sklářství a výtvarnictví)

Jeden z nejvýraznějších sklářských výtvarníků, žák profesora Stanislava Libenského. Deset let svého sklářského života spojil s novoborským Crystalexem, od roku 1983 se věnoval samostatné výtvarné činnosti. Výrazným způsobem ovlivnil českou i světovou sklářskou scénu. Za svá díla obdržel řadu významných domácích i světových ocenění.

MUDr. Stanislav Taller (Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti medicíny – chirurgie)

Chirurg se zaměřením na úrazovou chirurgii. Zakladatel moderní traumatologie, který se podílel na vytvoření sítě traumacenter v České republice. Originálně přistupoval k ošetření zlomenin pánve a páteře. Jeho postupy se dosud užívají. Držitel patentu dlahy omega užívané při ošetření zlomenin kyčelního kloubu. Padesát let pracoval v Krajské nemocnici Liberec jako chirurg, primář chirurgického oddělení, a v letech 1993–2001 byl primářem traumacentra. Má téměř 40 let praxe jako soudní znalec v oblasti chirurgie.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky pocty hejmtana, hejtman, ocenění, vlasta burian

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Ruprecht

Byl jednou jeden černý dům Vlasty Buriana. Stál 13 milionů, 11 milionů zaplatila EU. Projekt byl podpořen někdejším náměstkem Jiřím Šolcem, a kolem získání pozemku je to takové – ehm. Objekt byl otevřen v roce 2015. Podle architekta Pavla Šťastného je černý proto, že Burian černou nosil (zřejmě dle černobílých fotek, na kterých není v bílé). To černé je prý italská břidlice (a to na Albertu na Tržním náměstí je co?). Jinak prý budova báječně respektuje půdorys a doplňuje vedlejší zřícenu. Píše se rok 2021 a centrum je (pro veřejnost) zavřené. Už tehdy splňoval dům pochybný účel – cvičení jógy, besedy s žáky ZŠ, a další bezejmenné kulturní akce, včetně několika galerií. Na koho tedy podat trestní oznámení?

sobota, 23. října 2021, 23:03

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.