úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Vyšetřování pádu kabiny lanovky na Ještědu. Drážní inspekce chce fotky od turistů

K úspěšnému vyšetření pádu kabiny lanovky na Ještědu mohou přispět i turisté, kteří si lanovku v poslední době fotili. Právě na ně se obrací Drážní inspekce, která potřebuje posoudit, v jakém stavu byla lanovka a především tažné lano před pádem.

„Žádáme veřejnost, aby nám poskytla případné fotografie exteriéru (fotografované na krátkou vzdálenost) jakékoliv z kabin - zejména fotografie jejich uchycení k tažnému lanu, závěsů, běhounů, vodicích kladek nebo lan samotných,“ uvádí Drážní inspekce. 

Jde o fotky z nedávné minulosti, zhruba od 1. září až do tragické události, při které zemřel šestatřicetiletý průvodčí. Fotografie mohou lidé posílat na mail matej.pluhar@dicr.cz.

Kabina visuté lanové dráhy spadla zhruba z třicetimetrové výšky v neděli odpoledne při cestě z horní stanice do dolní. Podle provozovatele lanovky, což jsou České dráhy, bylo bezprostřední příčinou nehody pravděpodobně prasknutí tažného lana. Pád kabiny nepřežil její průvodčí, cestující uvnitř nebyli žádní. V kabině, která jela v opačném směru, tedy směrem nahoru, cestovalo 14 lidí včetně průvodčího. Nikomu z nich se nic nestalo. Kabina zůstala viset na nosném laně, neboť se průvodčímu podařilo aktivovat záchrannou brzdu a zastavit tak kabinu, jež po přetržení tažného lana prudce sjížděla zpátky k dolní stanici.

Policie událost vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti se sazbou od dvou do osmi let. Tragickým pádem se zabývají také inspektoři Drážní inspekce, která očekává, že vyšetřování potrvá přes půl roku.

Drážní úřad po pádu kabiny lanovky přijal mimořádná opatření. Po provozovatelích bude chtít před zahájením zimní sezony sdělit termíny kontrol, oprav a údržby a doložit kontroly lan. Další bezpečnostní opatření bude možné přijmout po vyšetření příčiny nehody na Ještědu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky ještěd, lanovka, vyšetřování, drážní inspekce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.