Sedmnáctého listopadu 1989 se v Liberci vlastně nic zvláštního nedělo, sametová revoluce se sem dostala až v dalších dnech, tehdejší události vyvrcholily až o deset dní později celostátní generální stávkou. Na náměstí před libereckou radnicí se sešlo na dvacet tisíc lidí. Co se v Liberci dělo od 17. listopadu? Připomeňte si tehdejší pohnuté dny.
Sedmnáctého listopadu 1989 se v Liberci vlastně ještě nic závažného nedělo. Noviny Vpřed informovaly o výročí roku 1939 a o událostech spojených s uzavřením vysokých škol. V Praze přitom večer došlo k zásadní demonstraci a pochodu z Albertova na Národní třídu, kde tvrdě zásáhla policie.
V dobových novinách se o zásahu policie prakticky nepsalo, na pražských vysokých školách už ale začala stávka a došlo k shromáždění v Realistickém divadle, kde se řešila celostátní stávka. Až poté se revoluční dění začalo přesouvat i na sever Čech, kde o událostech 17. listopadu informoval režisér Petr Palouš. Místo představení Obsluhoval jsem anglického krále se tak v Malém divadle četlo prohlášení pražských herců a studentů. Prohlášení se pak četlo i v přestávce opery hlavní liberecké scény a poté bylo jasno, že revoluce začíná i v Liberci.
Středa, 18. listopadu 2020, 08:13
O čem psaly noviny před jednatřiceti lety? Den po 17. listopadu 1989? Pokud si myslíte, že byl tisk plný demonstrace, jste na omylu. Drbna omrkla některé dobové titulní stránky a nestačila se divit.
Události začaly nabírat na síle, ke stávce se postupně začali přidávat zaměstnanci a herci divadla, místo představení se mluvilo o současné situaci. Divadlo se tak stalo revolučním centrem Liberce.
Revoluce se šíří i na střední školy, většina jich v Liberci neučí a studenti se vydávají do ulic. Ve školách se beseduje, ke stávce se přidávají i vysokoškoláci. Po předvolání na Krajský národní výbor odstupuje z funkce ředitel divadla Petr Novotný, vedoucí odboru kultury ji ale nepřijímá, ředitele podporují i herci.
Herci objíždí besedy po libereckém okrese. Divadelní stávka se mění v okupační, divadelníci v divadle přespávají, aby budova nemohla být uzavřena. Benešovo náměstí se odpoledne zaplňuje lidmi. Původně ekologická manifestace spontánně přerůstá v akci na podporu studentů. Demonstrace se od té doby před radnicí schází každý den.
V Liberci napadl sníh, který způsobil dopravní kalamitu. Herci ale přesto navštěvují další a další podniky, do některých nejsou vpuštěni. V pavilonu A LVT probíhají oslavy Mezinárodního dne studentů, získávají ale úplně jiný charakter. S názorem na změnu vystupují i někteří pedagogové. Na večerním diskusním pořadu v divadle vzniká divadelní Občanské forum.
Okresní výbor KSČ svolává do Hodkovic aktiv předních hospodářských pracovníků okresu. Snaží se zabránit generální stávce a vystupuje proti plánované velké pondělní demonstraci. V Liberci vznikají další opoziční centra, proti divadlu má být zakročeno, pokud do soboty nezačne hrát. Petr Novotný jako ředitel divadla rezignuje. Ve foyer divadla se promítá zásah z Národní třídy.
Situace se začíná lámat. O demonstracích v Praze už píšou i noviny Vpřed, na pondělí pokračují přípravy generální stávky a demonstrace u radnice.
Změny v ÚV KSČ, požadavky Občasnkého fora se začínají plnit. Před radnicí se schází na dvacet tisíc lidí, mnozí musí stát v přilehlých ulicích. Symbolicky se zastavuje doprava, ke stávce se přidává řada malých podniků.
Byla jmenovaná nová vláda, v níž bylo jen pět nekomunistů. Studenti to odmítají a pokračují ve stávce.
Náměstí se opět zaplňuje lidmi a požaduje větší vládní změny.
Prezident Husák jmenuje vládu národního porozumění sestavnou Mariánem Čalfou a rezignuje. Vysokoškoláci ukončují stávku a vrací se ke studiu, liberečtí herci se vrací k hraní. Situace se uklidňuje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.