pátek 27. května 2022 Valdemar

Polský velvyslanec v Česku skončí. Ve sporu o Turów podpořil českou stranu

Teprve v prosinci nastoupil na pozici polského velvyslance v Česku. Teď bude Miroslaw Jasiński končit. Důvod? S největší pravděpodobností rozhovor na stanici Deutsche Welle o hnědouhelném dole Turoów a především jeho názory na celou situaci. Jasiński totiž kritizoval řešení polské strany. Polský premiér Mateusz Morawiecki se tak rozhodl zahájit proces jeho odvolání.

Mluvčí polské vlády Piotr Müller o tom informoval na twitteru, v souvislosti s ambasadorem informuje o "krajně nezodpovědných výrocích o dole v Turówě." Každý polský diplomat má povinnost pečovat o polské zájmy, doplnil mluvčí. 

Polská média v této souvislosti zmiňují rozhovor velvyslance Miroslawa Jasińského se stanicí Deutsche Welle. V něm diplomat mimo jiné řekl, že ve vývoji sporu mezi Prahou a Varšavou ohledně hnědouhelného dolu Turów „šlo o nedostatek empatie, nedostatek porozumění a nedostatek ochoty k dialogu - a to především na polské straně". „Ostatně podobné věci se děly i v Belchatówě a Koninu a nikdo z toho nedělal skandál," nechal se dále slyšet velvyslanec s odkazem na další polské doly.

Na poznámku tázajícího se redaktora, že když lidem v okolí Belchatówa vyschne studna, požádají o odškodnění a dostanou ho, polský diplomat reagoval: „Totéž platí pro okolí Turówa na polské straně. Otázkou je, proč by se to nemělo vztahovat na lidi, kteří žijí kilometr nebo dva od dolu, ale na druhé straně hranice."

Jasiński zároveň vyjádřil přesvědčení, že pře mezi Varšavou a Prahou o Turów bude vyřešena smírně. „Žádnou jinou možnost vůbec nepřipouštím," řekl.

Miroslaw Jasiński oficiálně převzal úřad polského velvyslance v Praze teprve loni v prosinci. Na diplomatické misi v ČR nebyl žádný ambasador od června 2020, kdy prezident Andrzej Duda odvolal Barbaru Ćwiorovou kvůli obviněním ze šikany a diskriminace podřízených, připomíná server Polsatnews.

Diplomat, scenárista a někdejší vratislavský vojvoda (hejtman) Jasiński působil v protikomunistické opozici, během studií na Vratislavské univerzitě navázal kontakty s lidmi z Charty 77. Patřil ke spoluzakladatelům Polsko-československé Solidarity, v jejímž rámci spolupracovali disidenti z obou zemí. Na začátku 90. let působil na polské ambasádě v ČR, v letech 2001 až 2007 vedl Polský institut v Praze.

Ohlédnutí za rokem 2021. Pokračující Turów, vražda v Rudolfově i pád lanovky

Do konce roku 2021 zbývá posledních pár hodin. Tento rok by asi málo kdo zařadil mezi ty snadné a nenáročné. Nezbývá než doufat, že nadcházející rok 2022 bude lepší. Přestože mnoho událostí a akcí poznamenala pokračující epidemická situace, byl...

Podle hejtmana libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro LK) odvolání velvyslance ukazuje, jak je situace ohledně Turówu v Polsku citlivě vnímána. „Pan velvyslanec nepoužil podle všeho dost diplomatická slova, ale z jeho strany se nejednalo o nic jiného, než jen o věrný popis celé situace. Ta by nenastala, kdyby provozovatel dolu Turów měl na samém začátku dostatek vůle k jednání s dotčenými samosprávami na české straně. Celá věc tak musela skončit u Evropského soudního dvoru a až následně u jednacího stolu, kde měla začít hned," uvedl.

Hnědouhelný důl Turów u hranice s Českem zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit a prohloubit. Obyvatelé českého pohraničí se obávají ztráty vody i nadměrného hluku a prachu. Česko podalo kvůli rozšíření těžby na Polsko žalobu. Soudní dvůr Evropské unie loni v září uložil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (asi 12,6 milionu Kč) denně za to, že neplní jeho dřívější předběžné opatření nařizující okamžité zastavení těžby.

Polská vláda přerušení těžby odmítá, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země. Obě strany se pokoušejí vyřešit spor prostřednictvím mezivládní dohody, po níž by Česko žalobu stáhlo. České ministerstvo životního prostředí však v listopadu uvedlo, že polský návrh je pro ČR nepřijatelný. Ministerská mluvčí tehdy poznamenala, že návrh je třeba projednat se zástupci stran nové české vlády, která začala fungovat ve druhé polovině prosince.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky polsko, česko, turow, důl, spor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.