Každou první středu v měsíci se rozezní sirény varovného a informačního systému při pravidelné zkoušce. V mimořádných případech ale mohou lidé slyšet také varovné signály, které upozorňují na hrozbu nebezpečí. Jak se v těchto situacích zachovat informuje také hasičský záchranný sbor.
Zatímco při zkoušce sirén zní po dobu 140 sekund stabilní tón, signál všeobecná výstraha má kolísavý charakter. Toto varování se vyhlašuje při hrozbě nebo vzniku mimořádné události, kdy může dojít k ohrožení života, zdraví, majetku nebo životního prostředí. Všeobecná výstraha může zaznít třikrát za sebou, zvuk vydávají rotační nebo elektronické sirény. Informační část systému pak může hlášením doplnit podrobnosti o krizové události.
Dalším typem varovného signálu je požární poplach, který slouží ke svolávání jednotek požární ochrany. Zní jednu minutu a je přerušovaný.
Nejčastěji znějícím zvukem z varovných systémů je pak tón zkoušky sirén, který slouží k prověření funkčnosti soustavy komunikačních a akustických jednotek. „V našem kraji je zajímavostí, že zkouška sirén, která se v České republice koná zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin, je později. Signál můžete slyšet přesně ve 12 hodin a 10 minut, aby zvuk sirén nerušil odbíjení poledne na olomouckém historickém orloji,“ zmiňuje mluvčí Hasičského záchranného sboru Lucie Balážová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.