pátek 27. května 2022 Valdemar

Rádlem se podle ochránců přírody procházel vlk, asi hledal cestu

Na silnici u Jablonce a v nedaleké obci Rádlo se v minulých dnech pohyboval nejspíš vlk. Zřejmě jde jen o migrujícího jedince, který se snaží projít zástavbou. Mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Karolína Šůlová uvedla, že nejde o první takový případ v regionu. Loni byl vlk zachycen kamerou v zástavbě u Raspenavy, také tudy jenom procházel.

Informaci o možném výskytu vlka v okolí Jablonce dostali pracovníci AOPK ve čtvrtek. V Rádle pohybující se zvíře zachytila v noci kamera. „Nelze samozřejmě vyloučit, že se jedná o psa, možná československého ovčáka. Chování ale spíš odpovídá divokému zvířeti. Podle všeho je to migrující jedinec, který se snaží projít zástavbou," uvedla Šůlová.

Tuto hypotézu podporuje, že k místu, na němž je v Rádle umístěná kamera, vede polní asfaltková cesta lemovaná stromya keři. Tudy asi vlk podle Šůlové přišel. „A je vidět, že se pak otočí a stejnou cestou odbíhá zpět mimo zástavbu," dodala. Myslivci podle ní v minulých dnech zaznamenali na fotopasti dva vlky i na Prosečském hřebeni. To by odpovídalo tomu, že jde o zvíře či zvířata, která se krajinou potulují při hledání vhodného místa pro život. „Popsaná situace nepředstavuje zvýšené riziko. Jedná se o přirozené chování zvířete, které v zastavěné krajině hledá svoji cestu," uvedla Šůlová.

To, že se vlk dostane až k zástavbě, je podle ní dané i tím, že českou krajinu protíná hustá síť silnic, dálnic a staveb. „Vlk mnohdy ani nemá jinou možnost při překonávání těchto bariér než se vydat blíže k lidským obydlím," dodala. Dospívající vlci podle ní opouštějí své domovské teritorium a putují i stovky kilometrů při hledání nového teritoria či partnera k založení rodiny.

Fotopast zaznamenala vlky také v Janovicích v Podještědí nedaleko Jablonného. Fotografie zachycuje vlky u elektrického ohradníku, který chrání stádo ovcí. A vlci se přes něj nedostali. „Na podzim vlci v tomto místě strhli čtyři ovce, jedna další pak musela být utracena. Zjistili jsme, že zabezpečení stáda není dostatečné,“ vysvětlil Jakub Čejka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.   

AOPK chovatelům nabídla zapůjčení elektrického ohradníku do doby, než budou moci sami zajistit adekvátní ochranu stáda, a pomohla s jeho instalací. „Takový ohradník totiž prokazatelně snižuje riziko napadení ovcí vlky. Určitě také pomůže to, že chovatelé si nyní pořizují pastevecké psy,“ dodal Čejka.

A zdá se, že ohradník funguje, vlci se přes něj nedostali. Celkem v širší oblasti Podještědí a přilehlé části Lužických hor AOPK ČR eviduje v roce 2021 tři útoky na ovce a jeden útok na telata, což nejspíše souvisí s výskytem vlčí smečky ve východní části Lužických hor, která zde v roce 2021 odchovala i mladé.

Vlci se v Libereckém kraji pohybují už několik let. V roce 2014 je potvrdily fotopasti v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, zhruba ve stejné době se objevily informace o jejich výskytu i v Jizerských horách a oblasti Frýdlantu. Potvrzený je výskyt vlků i v Českém Švýcarsku a Lužických horách. Vlci pomáhají regulovat přemnožená prasata divoká, srnce či jeleny, zároveň ale působí škody chovatelům. Ti mohou čerpat na ochranu stád dotace a stát vyplácí také kompenzace za kusy prokazatelně zabité vlky. První náhrady za škody způsobené vlkem vyplatil Liberecký kraj v roce 2015, tehdy to bylo 6000 korun, loni už více než stonásobek - 630 tisíc korun.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto AOPK

Štítky ČR, příroda, vlci, Jablonecko, janovice, rádlo, aopk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.