Liberec při vytváření projektové dokumentace pro rekonstrukci Základní školy Vrchlického poprvé využije digitální metodu BIM (informační model stavby). Podle primátorovy náměstkyně Radky Loučkové Kotasové (ANO) by se díky tomu mohly eliminovat některé chyby, na které se přichází až při stavebních pracích.
„Smyslem tohoto celého je, aby se umenšily případné vícenáklady na stavbě," řekla náměstkyně. Za přínosné považuje digitální metodu i z pohledu archivace. „Kdokoliv další půjde rekonstruovat ten objekt, tak bude mít daleko větší přehled o tom, co se tam dělo a jakou formou," doplnila.
Projektovou dokumentaci včetně digitálního modelu chystané rekonstrukce školy vytvoří pro město společnost Technico za více než sedm milionů korun. „Je to vůbec první stavba v Liberci, kterou takto chceme realizovat," uvedla náměstkyně a připomněla, že od poloviny příštího roku to bude u velkých stavebních zakázek financovaných z veřejných rozpočtů povinné.
Metoda BIM (Building Information Modelling) zavádí do stavebního procesu od návrhu stavby přes její výstavbu až po správu digitální technologie. Ty by měly snížit počet chyb, urychlit stavbu a přinést finanční úspory.
Náklady na rekonstrukci ZŠ Vrchlického radnice odhaduje na více než 180 milionů korun a získat chce na to evropskou dotaci. Práce začnou zřejmě nejdřív roce 2024. „Budeme tam budovat odborné učebny. Budeme dělat sociální zázemí, kabinety pro učitele, výtah, schodiště. Chceme dát také do pořádku střechu, krov, samozřejmě rozvody - technické instalace, elektroinstalace," uvedla Loučková Kotasová. V plánu je podle ní i rekonstrukce tělocvičny či školní kuchyně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.