neděle 26. června 2022 Adriana

Za měsíc jako za rok. S uprchlickou krizí vzrostla spotřeba zboží z liberecké potravinové banky

S uprchlickou krizí výrazně vzrostla spotřeba potravin a drogerie z Potravinové banky Libereckého kraje. Jenom za březen vydala 45 tun zboží, to je skoro stejně jako za celý rok 2015. Více než 80 procent potravin a drogistického zboží šlo ukrajinským uprchlíkům, řekl ředitel Josef Vlček. Uprchlická krize regály potravinové banky podle něj doslova vymetla, kdyby nebylo zásob dovážených z centrálního skladu v Praze a potravin darovaných z obchodů, neměli by tu týden před potravinovou sbírkou pro potřebné už téměř nic.

„Takové množství potravin se nám za jediný měsíc ještě z banky nepodařilo vydistribuovat," doplnil Vlček. Potraviny vozí i do libereckého asistenčního centra pomoci Ukrajině nebo uprchlického centra města Liberce, které je dál rozděluje. Pro potraviny si ale do banky jezdí i z dalších měst a obcí, kde mají uprchlíky, pomáhají také se zásobováním soukromých ubytovacích zařízení. „Vedle toho ale máme 60 organizací, se kterými spolupracujeme, a které se také snažíme nezanedbávat, stále máme lidi v nouzi, maminky samoživitelky, seniory, lidi bez domova, kterým pomáháme," dodal Vlček.

UKRAJINCI NA LIBERECKU Ukrajinci byli už před válkou nejpočetnější skupinou cizinců s trvalým či přechodným bydlištěm v Libereckém kraji. Podle údajů ze statistik Ministerstva vnitra ČR žilo v kraji na konci loňského roku 8294 Ukrajinců, což byla zhruba třetina všech cizinců v kraji. S příchodem uprchlíků se jejich počet více než zdvojnásobil, na konci března jich mělo trvalý či přechodný pobyt v některém ze čtyř okresů 18 946, více než polovina Ukrajinců žila na Liberecku.

Asistenční centrum (KACPU) je v Liberci v provozu od 1. března, od té doby tudy prošlo 10 400 ukrajinských uprchlíků, z toho bezmála pro 3000 zajišťoval kraj ubytování. Kapacity ubytování podle hejtmanova náměstka Jana Svitáka (Starostové pro Liberecký kraj) zatím jsou. V současné době má kraj k dispozici pro ubytování uprchlíků ještě přes tisíc volných míst a připravují se další. Až 500 uprchlíků by mohlo najít dočasný domov v bývalé budově Skolexportu v Liberci, budova ale potřebuje úpravy za více než 35 milionů korun.

Řešení uprchlické krize už Liberecký kraj stálo kolem 40 milionů korun. Klíčovou část ale představuje přímá finanční pomoc. Už v březnu poslal kraj 25 milionů korun na účet charitativního fondu Podilska Hromada, který sídlí přímo v partnerské Vinnycké oblasti na Ukrajině. „Peníze byly určeny na posílení kapacit tamních nemocnic a zdravotnictví," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj poslal státní správě ve Vinnycké oblasti 20 satelitních telefonů zhruba za půl milionu korun a také léky a další zdravotnický materiál zhruba za 4,6 milionu korun, část věnovaly nemocnice v kraji. Zastupitelé navíc uvolnili přes 300 tisíc korun z krizového fondu na pořízení elektrocentrály pro tamní nemocnici válečných veteránů. Na pomoc uprchlíkům zřídil také kraj u Komerční banky transparentní účet "Liberecký kraj Ukrajině" 777240222/0100, na kterém se zatím vybralo více než 324 tisíc korun. Peníze půjdou na pomoc uprchlíkům v kraji.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Potravinová banka LK

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, sociální, potraviny, byty, boje, správa, Liberecký, FOTO, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.