Počasí dnes7 °C, zítra7 °C
Středa 17. dubna 2024  |  Svátek má Rudolf
Bez reklam

Do úklidu Smědé se zapojilo zhruba sedm desítek dobrovolníků. Našli spoustu pneumatik

V přírodní rezervaci Meandry Smědé nedaleko obce Višňová na Liberecku se v neděli zúčastnilo už 13. úklidu zhruba 70 lidí. Dobrovolníci naplnili odpadem nejrůznějšího druhu 191 pytlů, zatím nejvíce za dobu pořádání úklidů. Mezi odpadem byl například silniční kužel nebo 43 pneumatik.

Úklid odpadků v přírodní rezervaci Meandry Smědé na Frýdlantsku pořádá od roku 2005 Jizersko-ještědský horský spolek. V lokalitě se chrání přírodní ráz údolní nivy podhorské řeky s přirozeně se vyvíjejícím říčním korytem, se slepými rameny a s fenoménem štěrkopískových náplavů.

„Jarní období je pro čištění řeky a jejího okolí nejvhodnější, vegetace ještě nemá listí, terén je prostupnější a odpadky je snazší odhalit," uvedl v tiskové zprávě Pavel Schneider z Jizersko-ještědského horského spolku.

Brigádníci prošli zhruba pětikilometrový úsek od mostu v Předláncích až po železniční most přes řeku u osady Boleslav. Do nepřístupných míst vyjela posádka na gumovém člunu.

Kolo od traktoru a květináče

Rekordní množství pneumatik letos brigádníci sice nenasbírali, zato se jim podařilo z meandrů řeky vytáhnout kolo od traktoru. „Převažovaly pochopitelně lehké věci jako PET lahve, pěnový polystyren, různé plastové obaly a kelímky, hliníkové plechovky od nápojů a především nejrůznější plastové fólie a pytlíky, které se zachytily ve větvích stromů a keřů a vytvořily tak na nich nevzhledné 'ozdoby,'" doplnil Schneider. Hitem letošní sezony mezi nalezeným odpadem podle něj byly plastové květináče.

Z náplavů se ale dobrovolníkům a dobrovolnicím podařilo vytáhnout také plastový silniční kužel, dětské autíčko, lopatu, buben z pračky, nafukovací rybu nebo popelnici a hasicí přístroj.

Spolek plánuje úklid zopakovat i v příštích letech a doufá, že přibude lidí, kteří s nepotřebnými věcmi nakládají tak, jak mají, a ubude odpadků hromadících se v krásném prostředí přírodních meandrů řeky Smědé. „Každý z nás nese za současný stav rezervace svůj díl zodpovědnosti," dodal Schneider.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, rezervace, turistika, úklid, Frýdlantsko, odpad, pneumatika, Smědá, Liberecký kraj, Višňová, Meandry Smědé, Předlánce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Do úklidu Smědé se zapojilo zhruba sedm desítek dobrovolníků. Našli spoustu pneumatik  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.