Neviditelní záchranáři, tak se říká operátorům tísňové linky, kteří jsou velice důležitým prvkem při záchraně lidských životů. Na lince 155 rozhodují o naléhavosti stavu nemocného, organizují práci výjezdových skupin záchranářů, zalarmují first respondery a zajišťují i přijetí nemocných ve zdravotnických zařízeních.
Operátoři tísňové linky také pomáhají radami při resucitacích těm, kteří na číslo 155 zavolají. Dokáží poradit, jak na překotné porody nebo jak zastavit tepenné krvácení. Vše zvládnou na základě informací laiků po telefonu.
V loňském roce evidovaly záchranné služby přes jeden milion událostí, při kterých vyjížděly záchranářské, případně i lékařské posádky k pacientům na základě vytočení tísňové linky. Oproti roku 2020 šlo o pětiprocentní nárůst. Výjezdy se odehrávaly ve velmi náročných podmínkách protiepidemických opatření. Vyšší počet výjezdů byl hlášen i v uplynulých měsících letošního roku.
Spojení s profesionálními zdravotníky na krajském zdravotnickém operačním středisku, se uskuteční při vytočení čísla 155 do několika sekund. V celé republice je celkem čtrnáct zdravotnických záchranných služeb. V každém kraji a v hlavním městě je jedna.
Volajícímu operátoři poradí, jak účinně pomoci sobě nebo druhým. Pokud je potřeba, na místo vyšlou posádky záchranné služby. Výjezdových skupin je v České republice téměř šest set. V případě potřeby vyráží k pacientům z tří set patnácti základen. Z některé základy po republice vyrazí záchranáři průměrně každou minutu.
Liberečtí operátoři, kterých je po celých 24 hodin ve službě pět, v roce 2020 vyřídili 208 976 telefonátů, z toho 93 708 příchozích. Počty hovorů každoročně rostou, bez pokynu z dispečinku sanita nevyjede. „Záchrana života je vždy založena na spolupráci mezi volajícím, operátorem a zdravotníky v terénu," doplnil mluvčí liberekcé záchranky Michael Georgiev.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.