Aktuálně

Radost pro řidiče v Liberci – Vítězná ulice je opět průjezdná více...

Zloděje na dně vypuštěné přehrady v Liberci zlákal vůz stavbařů, krádež ale zpackali více...

Obrovský úspěch absolventky liberecké univerzity: získala sklářského Oskara více...

Řidička na přechodu v Jablonci přehlédla chodkyni, těžce ji zranila více...

Tunel se po dlouhé opravě otevírá. Už příští rok ŘSD na průtahu chystá další omezení více...

Během víkendu se budou teploty držet nad nulou. Řidiče potrápí mlha více...

U Panské skály supermarket stavět nelze, ministerstvo potvrdilo zamítnutí výjimky více...

Liberec si zapůjčí a vystaví kopii archiválie s první písemnou zmínkou o městě

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Liberec si zapůjčí kopii archiválie s první písemnou zmínkou o městě a vystaví ji v prostorách historické radnice. Liberec, tehdy jako Reychinberch, je poprvé zmiňován v papežském desátku z roku 1352, tedy před 670 lety.

„Myslím si, že laici to ve valné většině ještě neměli možnost vidět. Originál sem samozřejmě nedostaneme, to možné není. Tak minimálně hezkou kopii z archivu Metropolitní kapituli v Praze, kde ten zápis je archivován, sem přivezeme," řekl náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). Předpokládá, že ji vystaví v některé z vitrín ve druhém patře radnice.

Dnes je Liberec páté největší město v zemi, před 670 lety to ale byla jen malá zemědělská osada s farním kostelem, která platila dva groše papežských desátků. Odpovídá tomu i jednoduchý zápis v archiválii. „Představte si dva sloupce a každý z těch sloupců má v sobě místopisné jméno nějaké osady či větší obce a v jednom z těch sloupců, zhruba uprostřed, je právě Reychinberch," dodal Langr. Liberec byl v minulosti zmiňován i jako Reychmberg, Reichemberg, Reichenberg, Reichenberk či Riberk i jako Lychberk či Libercum. Původní německý název města zřejmě odkazuje na počáteční osídlení na kopci kolem dnešní radnice, což v překladu asi znamenalo pěkný či bohatý vrch.

Území Liberce bylo osídleno zřejmě už století před první písemnou zmínkou. Nejstarší dochovanou stavbou ve městě je kostel sv. Antonína Velikého v horním centru, některé jeho části byly postaveny už v roce 1579. O čtyři roky později se začal stavět renesanční zámek, z toho ale mnoho původního ale nezůstalo. Nejcennější je kaple, kterou nechala v letech 1604 až 1606 přistavět Kateřina z Redernu. Z obytných domů je nejstarší roubená chalupa z let 1656 až 1658 ve čtvrti Františkov a domky ve Větrné uličce v horním centru, které nesou přízvisko valdštejnské a které jsou z let 1678 až 1681.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, historie, zajímavosti, Liberec, první písemná zmínka, radnice, Ivan Langr, Starostové pro Liberecký kraj, Praha, Antonín Veliký, Kateřina z Redernu

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.