neděle 3. července 2022 Radomír

Jablonec přispěje na jízdné ukrajinským studentům, kteří dojíždějí do škol. Jen do konce školního roku

Jablonec nad Nisou přispěje do konce června, tedy do konce školního roku, na jízdné ukrajinským dětem, které dojíždějí do základních škol. Cestování zdarma pro ostatní uprchlíky před válkou na Ukrajině ve městě skončilo 11. května. Podpora na jednoho žáka činí nejvýše 525 korun a týká se všech školáků z obcí, které jsou zapojené do Dopravního sdružení obcí Jablonecka.

„Znamená to, že se budou zdarma přepravovat v Jablonci, do Jablonce a z Jablonce mimo město nebo navzájem mezi obcemi. K dnešnímu dni je to 24 dětí. Počítali jsme, že to budou desítky dětí, protože z těch všech statistik, které dosud máme, které se ale mění, tak v Jablonci máme k dnešnímu dni 1 364 uprchlíků z Ukrajiny, většina jsou ženy a děti,"  řekl primátor Jiří Čeřovský.

Kdo může dostat příspěvek?

Na celém území obce s rozšířenou působností je podle primátora kolem 2 000 uprchlíků. Příspěvek města získá rodič nebo opatrovník dítěte formou krajské karty OPUSCARD na základě dokumentů, které předloží v informačním středisku jablonecké radnice, kde musí mimo jiné doložit ubytování v Jablonci, Bedřichově, Pulečném, Rychnově u Jablonce, Janově, Lučanech nebo Nové Vsi nad Nisou.

„Na kartě budou mít nahranou třicetidenní časovou jízdenku v hodnotě 235 korun a dvě sedmidenní jízdenky v celkové hodnotě 150 korun," doplnil Čeřovský.

Cestování zdarma pro uprchlíky z Ukrajiny zavedl už 28. února Liberecký kraj v integrovaném systému dopravy IDOL, připojily se i MHD v Jablonci a Liberci výjimkou byla Česká Lípa. „Chtěli jsme pomoci všem, kteří prchali před válkou ze své země, neorientovali se hned v podmínkách české dopravy, a přitom potřebovali naši okamžitou podporu a pomoc. K podobnému kroku se přidaly další kraje i stát," řekl již dříve hejtman Martin Půta.

Od konce března mohli zdarma cestovat jen ti, kdo obdrželi od cizinecké policie status dočasné ochrany. Cestování zdarma ukončil kraj k 30. dubnu, od té doby musí i ukrajinští uprchlíci v autobusech a vlacích regionální dopravy platit. Výjimkou byl Jablonec, kde cestování zdarma ukončili až 11. května.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Drbna archiv

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, správa, boje, MHD, děti, peníze, Jablonec nad Nisou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.