neděle 3. července 2022 Radomír

TIP NA VÝLET: Vydejte se na nejromantičtější místo Jizerských hor

Jizerské hory jsou cílem mnoha turistů již po generace. V okolí Hejnic najdeme nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerek, a to v údolí potoků Malý a Velký Štolpich, které inspirovalo skladatele Webera k opeře Čarostřelec.

„Jedná se o jednu z nejkrásnějších turistických tras Jizerských hor. V teplých a již téměř letních dnech máte navíc možnost se osvěžit v ledové vodě. A když vystoupáte až nahoru, otevře se vám za odměnu nádherný pohled na Hejnice,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V dané lokalitě se v 15. století těžila ruda, dodnes můžeme v okolí potoka narazit na pozůstatky těžby. Okolní krajina okouzlila i skladatele Carla Maria Webera, který se léčil v nedalekých Lázních Libverda. Údajně ho místo inspirovalo k opeře Čarostřelec.

Jeden z největších vodopádů v Čechách nalezneme právě na potoce Velký Štolpich, zvaném též Sloupský potok, který protéká Národní přírodní rezervací Jizerskohorské bučiny. Potok v tomto místě překonává skalní stěnu vysokou 30 metrů a vytváří několik vodopádů a kaskád, informoval v tiskové zprávě Jan Mikulička, mluvčí Libereckého kraje.

K vodopádům se lze nejlépe dostat z Hejnic po červené značce nebo od bývalých Tetřevích nedaleko Čihadel. Terén je v místech skalnatý a nabízí úchvatné výhledy. Kolem vodopádu vede údolím potoka žlutá turistická stezka z Ferdinandova do Čihadel. Vodopád je přístupný pouze pěším turistům, s kolem je cesta zcela neschůdná, dodal Mikulička.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky Liberecký kraj, výlet, Jizerské hory, vodopády, Hejnice, Štolpich

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.